Kurumsallaşma ile kurumsal itibar ilişkinin incelenmesi: Kafkas Üniversitesi örneği
Examining the relationship between institutionalization and corporate reputation: The case of Kafkas University
  1. Tez No: 762435
  2. Yazar: MAHMUT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Küreselleşmeyle daha da artan rekabet ortamı ve bunun sonucunda meydana gelen sürekli değişim, kamu kurumlarının (özellikle üniversitelerin) faaliyetlerini karmaşıklaştırmakta ve örgütlerin (üniversitelerin) öz kaynaklarını tehdit etmektedir. Üniversitelerin iç ve dış çevresel faktörde sürekli değişimin yaşandığı ortama uyum sağlaması ve paydaşlara öncülük etmesi beklenmektedir. Kurumsallaşma ve kurumsal itibar; örgütlerin iç ve dış çevreye adapte olabilmeleri ve örgütsel kuralların, amaçların, değerlerin oluşturulabilmesi için elzemdir. Çünkü kamu kurumlarının (üniversitelerin) etkililiğinin ve verimliliğinin artırılmasında ve kurumsallaşma düzeyinin yükseltilmesinde tüm paydaşlar tarafından oluşturulmuş kurumsallaşma algısının ve kurumsal itibarın çok büyük önemi bulunmaktadır. Bu düşünceden hareketle yürütülen bu araştırmada Kafkas Üniversitesinde kurumsallaşma ve kurumsal itibar arasında ilişki olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Kafkas Üniversitesi akademik ve idari toplam 395 personel oluşturmuştur. Tarama yöntemi ile yürütülen bu araştırmanın verileri“Kurumsallaşma ve Kurumsal İtibar Ölçekleri”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin analizi sonucunda Kafkas Üniversitesinde, kurumsallaşmanın formelleşme, profesyonelleşme, örgüt kültürü ve tutarlılık alt boyutları ile kurumsal itibar arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca demografik özelliklere göre kurumsallaşma ve kurumsal itibardaki farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing competitive environment with globalization and the resulting constant change complicate the activities of public institutions (especially universities) and threaten the resources of organizations (universities). Universities are expected to adapt to the environment where there is constant change in internal and external environmental factors and to lead the stakeholders. Institutionalization and corporate reputation is essential for organizations to adapt to the internal and external environments and to establish organizational rules, goals, values, and targets. Because the perception of institutionalization and corporate reputation created by all stakeholders has great importance in increasing the effectiveness and efficiency of public institutions (universities) and increasing the level of institutionalization. Based on this idea, this study aimed to determine whether there is a relationship between institutionalization and corporate reputation in Kafkas University. The sample of the study consisted of 395 academic and administrative staff of Kafkas University. The data of this research, which was conducted with the survey method, were collected using the“Institutionalization and Institutional Reputation Scales”. As a result of the analysis of the data, it was revealed that there is a positive and significant relationship between the formalization, professionalization, organizational culture, and consistency sub-dimensions of institutionalization and corporate reputation in Kafkas University. In addition, differences in institutionalization and corporate reputation were examined considering the demographic characteristics.