Ekolojik çiftliklerin yönetim ve örgütlenme pratikleri üzerine bir araştırma
A research on management and organizational practices of ecological farms
  1. Tez No: 762459
  2. Yazar: NUR CEREN ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER FERDA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Akdeniz ve Ege Bölgesinde tarım ve turizm alanında faaliyetlerini sürdüren ekolojik çiftliklerin kuruluş motivasyonlarını, yönetsel ve örgütsel özelliklerini inceleyerek, ekolojik anlayışa dayalı yerleşke modellerinin ayrıntılı bir biçimde anlaşılmasını sağlamaktır. Tez çalışmasında ilk olarak ekolojik yaşamı ilgilendiren kavramlar ve uygulamalar ele alınmış ve daha sonra TaTuTa projesine dahil yedi ekolojik çiftlik üzerine yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Çiftliklerin kurucularıyla yapılan görüşmelerden ve web sayfalarında yer alan açıklamalardan elde edilen bulgulara göre küçük aile işletmesi özelliklerini taşıyan ekolojik çiftlikler, bir eko girişim olarak kurulmuşlardır. Çevreci değerleri içselleştiren kurucular, eko girişimci özellikleri taşımaktadırlar. Ekolojik çiftliklerde tarımsal üretim toprağın özelliklerine ve yerel koşullara uygun bir biçimde yapılmaktadır. Doğaya dayalı, çevreyi koruyan, eğitici, gelir üreten, katılımcı ve yerel ortakları kapsayacak şekilde ekolojik turizm uygulanmakta ve çeşitli eğitim etkinlikleriyle ekolojik yaşam bilincini yaygınlaştırmaya çalışmaktadırlar. Ekolojik tarım, ekolojik turizm ve eğitim faaliyetlerini bütünleşik bir biçimde sürdüren çiftliklerin, varoluş felsefeleriyle uyumlu bir örgütlenme ve işleyiş modeli benimsedikleri görülmektedir. Temel işletmecilik fonksiyonları çekirdek aile tarafından yürütülmektedir; düşük hiyerarşi, enformel iletişim ve etkileşim esastır. Doğaya bağımlı olmanın getirdiği riskler dışında en önemli sorunlar, büyük arazilerin yönetim güçlükleri, kalifiye eleman ihtiyacı, sürekli artan enerji ve girdi fiyatları nedeniyle yükselen maliyetler nedeniyle konvansiyonel ürünlerle rekabetin güçleşmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to provide a detailed understanding of the settlement models based on ecological understanding by examining the motivations, managerial and organizational characteristics of ecological farms operating in the field of agriculture and tourism in the Mediterranean and Aegean Regions. In the thesis study, firstly the concepts and applications related to ecological life were discussed and then the results of the research on seven ecological farms which are included in the TaTuTa project were included. According to the findings obtained from the interviews with the founders of the farms and the explanations on the web pages, ecological farms with the characteristics of small family businesses were established as an eco-enterprise. Founders who internalize environmental values ​​have eco- entrepreneurial characteristics. Agricultural production in ecological farms is carried out in accordance with the characteristics of the soil and local conditions. Ecological tourism is implemented in a way to include nature-based, environment-protective, educational, income- generating, participatory and local partners, and efforts are made to spread the awareness of ecological life through various educational activities. It is seen that the farms, which carry out ecological agriculture, ecological tourism and education activities in an integrated manner, adopt an organization and operating model that is compatible with their existential philosophies. Basic business functions are carried out by the nuclear family; low hierarchy, informal communication and interaction are essential. Apart from the risks of being dependent on nature, the most important problems are the difficulties in management of large lands, the need for qualified personnel, the increasing costs due to constantly increasing energy and input prices, making it difficult to compete with conventional products.