2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nin John Dewey'in Türk Maarifi Hakkında Raporu perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of 2023 education vision document from the perspective of John Dewey's Report on Turkish Education
  1. Tez No: 762460
  2. Yazar: ELİF KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN FERDA BEYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nin, John Dewey'in Türk Maarifi Hakkında Raporu perspektifinden değerlendirilmesidir. Araştırma nitel araştırma türlerinden biri olan durum çalışması deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri, nitel araştırmalarda kullanılan veri toplama araçlarından biri olan doküman analizi ile elde edilmiştir. Bu araştırmanın dokümanlarını 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ve John Dewey'in Türk Maarifi Hakkında Raporu dokümanları oluşturmaktadır. Bu araştırmada tek başına tüm veri setini oluşturan dokümanlardan elde edilen veriler, araştırmanın amacına uygun şekilde; verilerin kodlanması, temaların bulunması, kodların ve temaların düzenlenmesi ve bulguların tanımlanması ve yorumlanması olmak üzere dört aşamada gerçekleştirilen içerik analizi ile işlenerek çözümlenmiştir. Bu araştırmada doküman analizi sonucunda ulaşılan veriler dört aşamalı içerik analizine tabi tutularak analiz edilmiştir. Çalışmada, iki dokümanın karşılaştırılması ile elde edilen veriler ilişkilendirilerek kodlara, kategorilere ve temalara ulaşılmıştır ve daha sonra yorumlanmıştır. Araştırmanın dokümanlarını oluşturan 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nden ve John Dewey'in Türk Maarifi Hakkındaki Raporu'ndan elde edilen verilerin; kodlama, temaların bulunması, kodların ve temaların düzenlenmesi ve bulguların tanımlanması ve yorumlanması süreçlerinde içerik analizi ile işlenerek çözümlenmeleri sonucunda ortak temalara ulaşılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen“Eğitim Vizyonu Felsefesi”,“Okul Gelişim Modeli”,“Eğitimde Fırsat Eşitliği”,“Ölçme ve Değerlendirme”,“Özlük Hakları”,“Eğitimin Finansmanı”,“Eğitim Yönetimi”,“Teftiş ve Rehberlik Hizmetleri”,“Eğitim ve Öğretim Süreçleri”ve“Yaşam Boyu Eğitim”temaları olmak üzere on ortak temaya ulaşılmıştır. Araştırmanın dokümanlarını oluşturan 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nden ve John Dewey'in Türk Maarifi Hakkındaki Raporu'ndan elde edilen verilerin; kodlama, temaların bulunması, kodların ve temaların düzenlenmesi ve bulguların tanımlanması ve yorumlanması süreçlerinde içerik analizi ile işlenerek çözümlenmeleri sonucunda dokümanların farklı temalarına ulaşılmıştır. Analiz sonucunda 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde yer alan ancak John Dewey'in Türk Maarifi Hakkında Raporu'nda yer almayan farklı temaların belirlendiği“Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik”,“Dijitalleşme”ve“İmam Hatip Okulları”olmak üzere üç temaya ulaşılmıştır. John Dewey'in Türk Maarifi Hakkında Raporu'nda yer alan ancak 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde yer almayan farklı temaların belirlendiği“Yayınlanan Eserlerin Eğitimi”,“Kütüphane Faaliyetleri”,“Yükseköğretim”,“Yetimhaneler”ve“Sağlık Hizmetleri”olmak üzere beş temaya ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; Türk Eğitim Sistemi için günümüzde hala geliştirilmeye ihtiyaç duyulan konuların her iki dokumanda da ortak temalar olduğu ve bu temaların neden hala sorun olmaya devam ettiğinin nedenlerinin araştırılması önerilebilir. Uygulayıcılara ise öğrenci, öğretmen, aile gibi tüm toplum kesimlerinin vizyon geliştirme ve eğitim politikası oluşturma sürecine dahil edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the 2023 Education Vision Document from the perspective of John Dewey's Report on Turkish Education. The research was designed in the case study pattern, which is one of the qualitative research types. The data of the research were obtained by document analysis, which is one of the data collection tools used in qualitative research. The documents of this research are 2023 Education Vision Document and John Dewey's Report on Turkish Education. In this research, the data obtained from the documents constituting the whole data set alone were processed and analyzed with content analysis carried out in four stages: coding the data in accordance with the purpose of the research, finding the themes, arranging the codes and themes, and defining and interpreting the findings. In this research, the data obtained as a result of the document analysis were analyzed by subjecting them to a four-stage content analysis. In the study, codes, categories and themes were reached by associating the data obtained by comparing the two documents and then interpreted. The data obtained from the 2023 Education Vision Document and John Dewey's Report on Turkish Education; common themes were reached as a result of coding, finding themes, arranging codes and themes, and analyzing the findings with content analysis.“Educational Vision Philosophy”,“School Development Model”,“Equal Opportunity in Education”,“Assessment and Evaluation”,“Personnel Rights”,“Financing of Education”,“Education Management”,“Inspection and Guidance Services”, ten common themes were reached, namely“Education and Training Processes”and“Lifelong Education”. As a result of the analysis, three themes were reached, namely“Psychological Counseling and Guidance”, Digitalization and Imam Hatip Schools, in which different themes were determined that were included in the 2023 Education Vision Document but not in John Dewey's Report on Turkish Education. Five themes were reached as“Education of Published Works”,“Library Activities”,“Higher Education”,“Orphanages”and“Health Services”, in which different themes are determined that are included in John Dewey's Report on Turkish Education but are not included in the 2023 Education Vision Document. According to the results of the research; It can be suggested that the issues that still need to be developed for the Turkish Education System are common themes in both documents and the reasons why these themes still remain a problem. Practitioners can be advised to include all segments of society such as students, teachers and families in the vision development and education policy making process.