Efficient design of island load management in microgrid systems based on fuzzy logic
Bulanık mantığa dayalı mikrogrid sistemlerde ada yük yönetiminin verimli tasarımı
  1. Tez No: 762467
  2. Yazar: ETHAR SULAIMAN YASEEN YASEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Güneş ve rüzgâr gün içerisinde her zaman mevcut değildir. Bu nedenle Fotovoltaik ve rüzgâr enerjisi değişkenlik gösterir günün her saati kullanılamaz. Ancak topraktan sıcak su çıkarmak ve kullanmak mümkündür. Bu çalışmada, Fotovoltaik ve termoelektrik kaynaklar kullanılarak mikro şebeke uygulaması simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Kaplıca bölgelerinden çıkan sıcak su günün her saatinde erişilebilir olması nedeniyle, mikro şebeke sistemi akü grubuna ihtiyaç duymadan tasarlanmıştır ve batarya grubu sistem dışında bırakıldığından maliyet düşürülmüştür. Kullanılan enerji kaynaklarının üretim kapasitelerine göre, çalışma öncelikleri sınıflandırılmış yüklerin kontrolleri, bulanık mantık denetleyicisi aracılığıyla yapılmıştır. Yükler birinci, ikinci ve üçüncü önceliğe sahip olacak şekilde sınıflara ayrılmış ve enerji üretiminin olduğu her durumda birincil yükte kesinti yaşanmayacak şekilde sistem tasarlanmıştır. Enerji üretimi arttıkça denetleyici sistem uygulanan kural tabanına göre ikinci ve üçüncü yükleri çalışır hale getirmiştir. Yüklerin aktif pasif duruma geçişi esnasında sistemde hiçbir kararsızlık görülmemiştir. Mikro şebeke sisteminde arz talep arasındaki enerji dengesi başarıyla Matlab/Simulink ortamında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sun and wind are not always present during the day. For this reason, photovoltaic and wind energy varies and cannot be used at all hours of the day. However, it is possible to extract and use hot water from the ground. In this study, a simulation of microgrid application was performed using a photovoltaic power system and thermoelectric generator sources. Since the hot water from the spa areas is available at any time of the day, the microgrid system is designed in a way that no battery is needed and the cost is reduced when the battery is removed from the system. The priorities of the classified loads were controlled by a fuzzy logic controller based on the generated power of the utilized energy sources. Loads are divided into primary, secondary, and third-priority loads, and the system is designed in such a way that there is no interruption of the primary load in all power generation conditions. When the generation power increased, the control system switched on the second and third loads according to the applied rules. No instability was observed in the system during the transition of the loads to the active- passive state. The energy balance between supply and demand in the microgrid system was successfully implemented in the Matlab/Simulink environment.