Structural controls of özyurt shear-hosted gold deposit, Niğde, central Türkiye
Özyurt makaslama zonu altın yatağının yapısal kontrolleri, Niğde, Türkiye
  1. Tez No: 762468
  2. Yazar: KAAN ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Özyurt makaslama zonu altın cevherleşmesi, Kırşehir Bloğu'nun güney ucunda bulunan ve gnays, şist, kuvarsit, mermer ve amfibolit ardalanmasından oluşan bir metamorfik çekirdek kompleksi olan Niğde Masifi'nde yer almaktadır. Metamorfik kayalar tektonik dokanak ile Neotetis ofiyolitleri tarafından üzerlenmiş ve Üçkapılı Graniti tarafından kesilmiştir. Altın cevherleşmesi tamamen oksitlenmiş yüksek açılı fay ağında bulunan şistlerde gelişen kataklastik breşlerde, şistlerin foliyasyon düzlemlerinde ve şist ve mermer dokanağında düzlemsel gelişen gossanlarda bulunur. Önceden oluşmuş olan fay ağı, tektonizma ile eş zamanlı sokulum gösteren dayklar tarafından kesilmektedir. Hidrotermal aktivite sonrasında gerçekleşen süperjen evre, sülfit minerallerin bozunmasına ve içlerindeki altının serbest kalmasına olanak vermiştir. Mikroskop çalışmalarında iki cevherleşme evresi edilmiştir. Birincil cevherleşme evresi, foliyasyon düzlemlerinde saçınımlı markazit-pirotin-kalkopirit±pirit minerallerinden oluşmaktadır. İkincil cevherleşme evresi, pirit±karbonat damar ve damarcıklarını kesen karbonat±klorit±serizit damarlarında bulunan arsenopirit-pirit-kalkopirit±tetrahedrit minerallerinden oluşur. Düşük tenörlü birincil cevherleşme hipojen cevherleşmeyi oluştururken, yüksek tenörlü ikincil cevherleşme bunun süperjen zenginleşmiş halidir. Şistler, mermer ve kuvarsitlere göre ∼5-13 km arasında dayanımı daha düşük kayaçlar olduğu için daha yoğun deformasyon geçirmişlerdir. Şistlerin foliasyon düzlemlerinde gelişen bu deformasyon, hidrotermal sıvılar için akış yolları oluşturmuştur. Dayk ve altın cevherleşmesinin mekansal birlikteliği cevherleşmenin intrüzyon ile bir ilişkisi olabileceğini düşündürtmektedir. Hidrotermal aktivitenin, masifteki en genç dayk yaşı olan ∼75 Ma zamanında gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Buna göre cevherleşme ∼11 km derinlikte ve ∼350℃ sıcaklıkta, gevrek-sünümlüden ila gevrek koşullar altında gerçeklemiştir.
Özet (Çeviri)
Shear-hosted Özyurt Gold Deposit is located in the Niğde Massif, a metamorphic core complex at the southern tip of Kırşehir Block, in Central Türkiye. The massif is composed of alternations of gneiss, schist, quartzite, marble, and amphibolites. It is tectonically overlain by Neotethyan ophiolites and intruded by Üçkapılı Granite. Gold mineralization is hosted along the foliation surfaces, by oxidized cataclastic breccias formed in schists along a high-angle fault network, as well as the gossans at the contacts of schist and overlying marbles. The pre-existing fault network was cut by syn-tectonic dikes that are coeval with the exhumation. The deposit undergone supergene stage causing the breakdown of all sulfide minerals and liberating the gold in oxide zones. Two mineralization stage was observed in the polished thin sections. The primary mineralization is composed of disseminated marcasite-pyrrhotite-chalcopyrite±pyrite within the foliation surfaces. The secondary mineralization consists of pyrite±carbonate veins and veinlets followed by cross-cutting arsenopyrite-pyrite-chalcopyrite±tetrahedrite in carbonate±chlorite±sericite veins. The low-grade primary mineralization is the hypogene ore while high-grade secondary mineralization is formed due to supergene enrichment. Since schists were less competent than quartzites and marbles between ∼5-13 km depths, they deformed intensely during the exhumation of the massif. This deformation along foliation planes of schists provided fluid pathways for hydrothermal fluids. The spatial association of syn-tectonic dikes and gold mineralization within the foliation planes suggests that the intrusion might have played a role in mineralization. The possible age of the hydrothermal activity is interpreted as ∼75 Ma considering the youngest dike age in the massif. The mineralization occurred at ∼11 km depth and the peak temperature was ∼350℃, under brittle-ductile to brittle conditions.