Okul yöneticileri tarafından öğretmenlerin kişisel ustalıklarının belirlenmesine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teachers' views on the determination of teachers' personal mastery by school administrators
  1. Tez No: 762466
  2. Yazar: ERGÜL BUKRE KARAISLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim sisteminde karşımıza çıkan kişisel ustalık olgusunun derinlemesine anlaşılmasını sağlamak ve bu bağlamda okul yöneticilerinin öğretmenlerin kişisel ustalıklarını belirlemelerine ilişkin deneyimlerini öğretmen görüşlerine göre belirlemektir. Araştırma nitel araştırma veri toplama tekniklerine göre düzenlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılarak seçilen 45 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ve anlatı analizi formu kullanılarak toplanmıştır. Veri analizi yapılırken içerik ve anlatı analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin kişisel ustalıklarını belirleme yöntemi olarak“görüşme yapma”, kişisel ustalığın okul açısından avantajları olarak“paylaşılan vizyon”, okul müdürlerinin kişisel ustalığı belirlemesindeki engeller olarak“yönetsel sorunlar”temaları vurgulanmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin anılarında okul müdürlerinin kişisel ustalıklarını belirleme yöntemi olarak“sosyal pekiştirme”, kişisel ustalığın okul açısından avantajları olarak“takım halinde öğrenme”ve okul müdürlerinin kişisel ustalığı belirlemesindeki engeller olarak ise“bilgi oluşturma sorunları”temalarına vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to provide a deep understanding of the phenomenon of personal mastery in the education system, and in this context, to determine the experiences of school administrators in determining teachers' personal mastery according to teachers' opinions. The research was organized according to qualitative research data collection techniques. Phenomenology design, one of the qualitative research designs, was used in the research. The study group of the research consists of 45 teachers selected by using the maximum diversity sampling technique, one of the purposive sampling methods. The data of the research were collected using semi-structured interview form and narrative analysis form. Data analysis was carried out with content and narrative analysis. According to the research results; According to the teachers' opinions, the themes of“interviewing”as the method of determining the personal mastery of the school principals,“shared vision”as the advantages of personal mastery for the school, and“managerial problems”as the obstacles in the school principals' determination of personal mastery were emphasized. In addition, the themes of“social reinforcement”as a method of determining the personal mastery of school principals,“team learning”as the advantages of personal mastery for the school, and“knowledge creation problems”as obstacles to school principals' determination of personal mastery were emphasized in the memories of teachers.