Efficient design of rlc load management system in microgrid applications based on fuzzy logic controller
Bulanık mantık kontrolörlü mikrogrid uygulamalarında rlc yük yönetim sisteminin verimli tasarımı
- Tez No: 811860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜÇYETMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin birincil amacı, bir mikro şebekede bir enerji fazlası olduğunda enerji israfı olmadan tüm cihazların kullanılmasına izin verecek bir ada RLC yük yönetim sistemi için bir kontrol tasarımı bulmaktır. Bu konsept, üretim kaynaklarının durumuna göre yükleri tahsis ederek sistemi optimize etmeyi amaçlar. Buna ek olarak, ada yük yönetim sistemi yükler ve kaynaklar arasında esneklik sağlamak için çalışır, böylece üretim ve yük miktarını okuyup karşılaştırdıktan ve bulanık mantık algoritmasına dayalı kararlar verdikten sonra mikro şebeke sisteminde gelişmiş verimlilik ve güvenilirlik yaratır. Ayrıca, talep miktarına göre yükü kaydırarak, talep tarafı yönetimine göre yükleri kontrol edeceğiz. Bu çalışmada, mekanik bileşenlerden yoksun ve sessiz modda elektrik üreten mikro şebeke sistemlerinde yeni bir güç üretim tekniği sunmak için bir fotovoltaik sistem bir termo-elektrik jeneratörü ile birleştirilmiştir. Bu, çalışmanın mikro şebekelerin maliyetlerini ve pillerin aylık veya yıllık bakım maliyetlerini düşüreceği ve ayrıca mikro şebeke sisteminde esnekliği artıracağı anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
The study aim to find a control design for an island RLC load management system that will allow all devices to be used without wasting energy when there is an energy surplus in a microgrid. This concept aims to optimize the system by allocating loads according to the state of production resources. In addition, the island load management system works to provide flexibility between loads and resources, thus creating enhanced efficiency and reliability in the microgrid system after reading and comparing generation and load quantity and making decisions based on fuzzy logic algorithm. We will also control loads according to demand side management, shifting the load according to the demand quantity. In this study, a photovoltaic system is combined with a thermo-electric generator to present a new power generation technique in microgrid systems that lack mechanical components and generate electricity in silent mode. This means that the operation will reduce the costs of microgrids and the monthly or annual maintenance costs of batteries, as well as increase flexibility in the microgrid system.