A dummy head and neck model for both frontal and rear impacts
Önden ve arkadan çarpışmalar için bir manken kafa-boyun modeli
- Tez No: 762470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK HİMMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mankenler, araç çarpışmalarında insan yaralanma potansiyelini ölçmek ve insanın anatomik bölümlerinin dinamik davranışlarını belirlemek için kullanılan kalibre edilmiş test cihazlarıdır. Önden ve arkadan çarpmalar için ayrı mankenler mevcuttur. Sorun şu ki, arkadan çarpma mankenleri önden çarpma testleri için kullanılamaz ve önden çarpma mankenleri de arkadan çarpma testleri için kullanılamaz. Bu çalışmada hem önden çarpışmalarda hem de arkadan çarpışmalarda kullanılabilecek çok cisimli bir manken kafa-boyun modeli geliştirilmiştir. Modelin duruşunu hareket etmezken koruması için model üzerinde statik denge denklemleri tanımlanmıştır. Model, literatürdeki kadavra ve gönüllü test verileri kullanılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dummies are calibrated test instruments used to measure human injury potential and determine dynamic behaviour of anatomical parts of the human in vehicle crashes.There are seperate dummies available for frontal and rear impacts.The problem is that rear impact dummies couldn't be used for frontal ones and vice versa.In this work, a multi body dummy head-neck model which could be used for rear impacts as well as frontal impacts was developed. To maintain its posture at rest, static equilibrium equations were defined on the model. The model was validated using cadaver and volunteer test data in the literature.