Analysis of Whiplash during rear crash and development of an anti-whiplash seat mechanism
Arkadan çarpmalarda Whiplash analizi ve bir anti-Whiplash koltuk mekanizmasının geliştirilmesi
  1. Tez No: 341011
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI KEMAL İDER, PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Whiplash incinmesi neden olduğu uzun süreli ağrı göz önüne alındığında en önemli incinmeler türlerinden biridir. Bu boyun incinmesi motorlu araç çarpışmalarında, özellikle de düşük hızlarda gerçekleşen arkadan çarpmalarda, sıklıkla görülmektedir. Bu tezde düşük hızlı arkadan çarpmalarda görülen whiplash sendromunun analiz edilmesi ve whiplash incinmelerinin ortaya çıkma riskini azaltacak bir anti-whiplash koltuk mekanizmasının geliştirilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak, BioRID II çarpışma mankeninin ticari olarak satılan sonlu elemanlar modeli kullanılarak backset azaltan ve kayabilir koltuk tasarım konseptleri analiz edilmiştir. Backseti azaltmak için kaza sırasında koltuk başlığının öne doğru hareket ettirilmesi stratejisine dayalı olarak iki özgün koltuk mekanizması geliştirilmiştir. Bunlardan biri kilit ünitesine sahip bir aniwhiplash sistemi, diğeri ise hızlı dönüş anti-whiplash koltuk mekanizmasıdır. Hızlı dönüş anti-whiplash mekanizması için üç özdeş prototip koltuk üretilmiş ve ODTÜ-BİLTİR Merkezi Taşıt Güvenliği Biriminde BioRID II mankeni kullanılarak Euro NCAP test protokolüne göre gerçekleştirilen kızak testleri ile test edilmiştir. Kıyaslama amacıyla herhangi bir anti-whiplash özelliğine sahip olmayan üç özdeş standart koltuk ve farklı bir koltuk başlığı hareket ettirme mekanizmasına sahip üç özdeş koltuk da aynı prosedür kullanılarak test edilmiştir. Test sonuçları Euro NCAP ve RCAR-IIWPG değerlendirme sistemlerine göre değerlendirilmiş ve geliştirilen hızlı dönüş anti-whiplash mekanizmasının whiplash incinme riskini azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Whiplash injury is one of the most important types of injuries when its resulting longterm pain is considered. This neck injury is frequently seen in the motor vehicle collisions, especially in the low-speed rear collisions. In this thesis, it is aimed to analyze the whiplash syndrome in low-speed rear-end impacts and develop an antiwhiplash seat mechanism that reduces the risk of occurrence of whiplash injuries. Firstly, using the commercially available finite element model of the BioRID II dummy, backset reducing and slidable seat design concepts have been analyzed. Based on the strategy of moving the head restraint forward during a rear crash in order to reduce the backset, two novel seat mechanisms have been developed. One of these is an anti-whiplash system having a lock unit, and the other is a quick forward antiwhiplash seat mechanism. Three identical prototype seats have been produced for the quick forward anti-whiplash mechanism and tested by sled tests that have been performed at the Vehicle Safety Unit of the METU-BILTIR Center according to the Euro NCAP whiplash testing procedure using BioRID II dummy. For comparative purposes, three identical standard seats that do not have any anti-whiplash action, and three identical anti-whiplash seats with a different headrest moving mechanism have been also tested using the same procedure. The test results have been assessed according to the Euro NCAP and RCAR-IIWPG rating systems, and the seat with the developed quick forward anti-whiplash mechanism has been shown to be effective for reducing the risk of whiplash injury.