An ethnographic study of social bonds in collective confinement
Toplu kapatılmada sosyal bağların bir etnografik çalışması
- Tez No: 762471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAYGUN GÖKARIKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez siyasi mahpusların gündelik yaşantılarını ve tahliyelerinin ertesinde hapsedilmenin etkilerini araştırmayı hedeflemektedir. Çalışma bu hedefe ulaşabilmek için Silivri Cezaevi'nde toplanmış olan otoetnografik ve etnografik verileri, tahliyelerinin ertesinde mahkumlarla gerçekleştirilen görüşmeler sırasında oluşturulan katılımcı gözlem ve yarı-yapılandırılmış görüşmeleri kullanmaktadır. Bu çalışma koğuş düzeni içerisinde toplu bir şekilde kapatılmış olan siyasi mahpusların cezaevi ve cezaevi sonrasındaki yaşantılarını incelemektedir. Çalışma hapsedilme sürecini siyasi mahpusların çerçevesinden öneme sahip olan iki önemli olay üzerinden analiz etmektedir: koğuşa girme ve tahliye. Çalışma siyasi mahpusların özneleşme süreçlerini incelerken cezaevi alanının sosyal-maddesel düzenini, cezaevi içerisinde gündelik hayatın örgütlenmesini, ve cezaevi yönetimi ile siyasi mahpuslar arasındaki mekansal mücadeleyi analiz etmektedir. Kolektif öz-örgütlenme pratiklerini, siyasi mahpusların özdeşim ve özneleşme süreçleri üzerinde duran tez siyasi mahpusların kendi hapsedilmelerini nasıl anlamlandırdıklarını araştırmaktadır. Çalışma cezaevi sonrası yaşam konusunda bakım ilişkilerinin öncelikli olarak atandığı bir kurum olarak ailenin yeniden takdim edilmesini ve siyasi mahpusların kamusal alanı nasıl deneyimlediklerini araştırmaktadır. Bu tez siyasi mahpusları cezaevi alanı içerisinde dönüşümün aktif eyleyicileri olarak, yekün muhtaciyet ve acı çekme anlatılarının ötesinde ele almayı önermektedir. Çalışmanın temel argümanı siyasi mahpuslar arasındaki bakım ilişkilerinin siyasi koğuşu bir yakınlık alanına dönüştürdüğüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the everyday life of political prisoners and the effects of incarceration after their release. In order to achieve this aim, the study employs the ethnographic data collected in the Silivri Prison and through participant observation and in-depth semi-structured interviews conducted with the prison inmates after their release. This study explores the prison and post-prison life of political prisoners collectively incarcerated in a ward. In particular, the study analyzes the imprisonment process by focusing on two significant events: the arrest and the release. In doing so, my analysis aims to show how political prisoners form social bonds among themselves and the effects of incarceration on their subjectivity after their release. In order to explore the subjectivation processes of political prisoners, my study analyzes the social-material setting of the prison space, the organization of everyday life in prison, and its contestation between the prison administration and the political prisoners. By elaborating on collective self-organization practices, identification, and subjectivation processes of political prisoners, the thesis examines how they make sense of their imprisonment. The study explores the reintroduction of the family as an institution where care relations are primarily designated and how political prisoners experience the public space in the post-prison life. This thesis proposes to take political prisoners as active agents of transformation within the prison space and beyond the narratives of total destitution and suffering. The main argument of the study is that the relations of care among the political prisoners transform the political ward into an intimate space.