Hava su atomize sistem ile su verilmiş kendiliğinden temperlenmiş çeliğin üretimi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Production of mechanical and mechanical properties of self-tempered steel provided with air-water atomized system
  1. Tez No: 762474
  2. Yazar: EMRE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnşaat ve çelik konstrüksiyon alanında kullanılan ve Türkiye'de üretilmeyen yüksek mukavemetli profillerin hızlandırılmış ısıl işlem yöntemleri ile üretilebilmesinin araştırılması amacıyla laboratuar şartlarında S355 JR ve S355J0 kalitesinde HEA 120 ve/veya HEB 120 ebadında profillerin değişik hava/su karışımı oranında soğutma şartları ile tokluktan ödün vermeyerek ve hatta tokluğu artırarak mukavemetinin arttırılması amaçlanmıştır. Türkiye'de HE 280-300 ebatlarında ağır profil üreten tek tesis olduğu ve bu tesiste de profil mukavemet artırma çalışmaları yapılmadığından hareketle bu çalışma ilk olması ve diğer tesislere de örnek olacağından dolayı önemlidir. Ray sertleştirme ile başlayan bu süreçte HE 280-300 ebatlarının sertleşmesi sonucu mukavemet artışı ile şu anda ithalatı yapılan bu ebatların Türkiye şartlarında üretilerek cari açığın azaltılmasına katkıda bulunması planlanmaktadır. Türkiye'de orta ve ağır profil üreten çok az tesis olduğundan ve bunların da mukavemet artırma işlemleri adına gerekli bilgi birikimine sahip olmamaları ve Türkiye'de inşaatlarda zaten profil tüketimi yeterli olmadığı için bu alanda da gerekli çalışmalar yapılmamıştır. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de modern yapılar ve büyük projelerde çelik kullanımın daha cazip hale getirilmesi deprem kuşağında olan ülkemiz adına çok yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to investigate the production of high-strength profiles used in the field of construction and steel construction, which are not produced in Turkey, with accelerated heat treatment methods, S355 JR and S355J0 quality HEA 120 and/or HEB 120 size profiles in different air/water mixture ratio cooling conditions and toughness are not compromised. and even it is aimed to increase the strength by increasing the toughness. Considering that it is the only facility in Turkey that produces heavy profiles in the size of HE 280-300 and there is no profile strength increase work in this facility, this study is important because it is the first and will set an example for other facilities. In this process, which started with rail hardening, it is planned to contribute to the reduction of the current account deficit by producing these dimensions, which are currently imported, in Turkey, with the increase in strength as a result of the hardening of the HE 280-300 dimensions. Since there are very few facilities producing medium and heavy profiles in Turkey and they do not have the necessary know-how in terms of strength increase processes and profile consumption is not sufficient in constructions in Turkey, necessary studies have not been carried out in this area either. Making the use of steel more attractive in modern buildings and large projects in Turkey, as in the world, will be very beneficial for our country, which is in the earthquake zone.