Depremlerin güçlü yer hareketi kısmının betonarme binaların deprem performansına etkisi
The effect of strong ground motion part of ground motion records on the seismic performance of rc buildings
- Tez No: 762475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yıkıcı depremlerin yaşandığı ülkemizde yeni yapılacak yapıların depreme dayanıklı olarak tasarlanması ve mevcut yapıların deprem güvenilirliklerinin elde edilmesi büyük önem arz etmektedir. Yapılan çalışmalarda, yıkıcı depremlerden dolayı oluşan hasarların büyük yerdeğiştirmelerden kaynaklandığı gösterildiğinden, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY)-2018'de, herhangi bir betonarme binanın deprem durumundaki performansının elde edilmesinde kullanılmak üzere“şekil değiştirme esaslı yöntem”önerilmiş ve bu yönteme performansa dayalı analiz ismi verilmiştir. TBDY-2018'de, binaların deprem durumundaki şekil değiştirmelerinin elde edilmesi amacıyla doğrusal ve doğrusal olmayan analiz yöntemleri önerilmiştir. Dinamik bir analiz olan“Zaman Tanım Alanında Doğrusal Olmayan Analiz”(ZTADOA), gerçek davranışa en yakın yöntemdir ve bu yöntemde yer hareketi ivme kayıtları sisteme etki ettirilerek hareket denklemi çözülmektedir. Seçilen yer hareketi kaydının süresine bağlı olarak, ZTADOA yönteminin analiz süresi uzun zaman alabilmektedir. Analiz sırasında her ne kadar deprem kaydının tümü etki ettirilse de yapılan çalışmalar göstermektedir ki, bir depremin tümü değil belirli bir kısmı yıkıcı etkilere sebep olmaktadır ve bu kısım“Güçlü Yer Hareketi Süresi”(GYHS) olarak isimlendirilmektedir. Literatürde çok sayıda GYHS tanımı mevcut olmasına rağmen“Anlamlı Süre”(Significant Duration) ve“Zarf Süre”(Bracketed Duration) tanımları yaygın olarak kullanılan iki yöntemdir. Bu çalışmada, betonarme çerçevelerden oluşan orta yükseklikteki bir binanın, ZTADOA yöntemi ile TBDY 2018'de belirtilen kurallar dikkate alınarak deprem performansı elde edilmiştir. Seçilen yer hareketi kayıtları hem doğrudan etki ettirilmiş hem de yalnızca“Anlamlı”ve“Zarf”süre tanımları ile belirlenen GYHS kısımları etki ettirilerek analizler yapılmıştır. Böylece, analiz süresinin kısalmasını sağlayacak GYHS kısmının kullanılması durumunda elde edilecek tepki ve performansların güvenilirlikleri belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, depremlerin yalnızca GYHS kısımları ile yapılan analizlerde analiz süreleri tam kayıtlar ile yapılan analize kıyasla yarı yarıya kısalmış buna karşın elde edilen sonuçlar tam kayıtlar ile yapılan analiz sonuçlarına çok yakın değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, where destructive earthquakes occur, it is of great importance to design the structures to be built to be earthquake resistant and estimate the earthquake reliability of the existing structures. In previous studies, it has been shown that the damages caused by earthquakes are caused by large displacements. Thus,“displacement-based design”is proposed by the Turkey Seismic Code for Buildings (TSCB)-2018, in the estimation of seismic performance of the buildings, and this method is called performance-based analysis. Linear and nonlinear analysis methods are proposed in TSCB 2018 to obtain deformations in the structural elements due to an earthquake.“Nonlinear Time-History Analysis”(NTHA), which is a dynamic analysis, is the closest method to real behavior, and in this method, the equation of motion is solved by applying ground motion acceleration records to the system. Depending on the duration of the selected ground motion record, the analysis time of the NTHA may take a long time. Although the entire earthquake record is applied to the structure during the analysis, studies show that a certain part, not all of the earthquake, causes destructive effects, and this part is called the“Strong Ground Motion”(SGM), and the duration of this part is called“Strong Ground Motion Duration”. Although there are many definitions of SGMD in the literature, the definitions of“Significant Duration”and“Bracketed Duration”are two commonly used methods. In this study, the earthquake performance of a mid-rise reinforced concrete building with frames was obtained according to TSCB 2018 by using NTHA. Firstly, the selected ground motion records were totally applied to the building, and performance was obtained. After that the parts of the SGMD were determined by the definitions of“Significant Duration”and“Bracketed Duration”, and these parts were applied to the structure to obtain the performance of the building. Thus, the reliability of the responses and performances to be obtained in the case of using the SGMD part, which will shorten the analysis time, was determined. As a result of the analyzes performed, the analysis times were shortened by half in the analyzes performed only with SGMD parts of the earthquakes compared to the analyzes performed with full records but the results obtained gave values very close to the results of the analysis performed with full records.