Towards the non-ergodic ground motion models of Turkey: Assessment of systematic site, source and path effects
Türkiye için ergodik olmayan yer hareketi modellerine doğru: Sahadan sahaya, kaynaktan kaynağa ve rotadan rotaya sistematik değişkenliklerin değerlendirmesi
  1. Tez No: 762473
  2. Yazar: FATİH MEHMET ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLERCE, DOÇ. DR. ATİLLA ARDA ÖZACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yer hareketi modelleri ve bu modellere ait standart sapmalar (σ) Olasılıksal Sismik Tehlike Analizinden (OSTA) elde edilen medyan yer hareketleri ve onların değişkenliğine en çok katkı sağlayanlardan bazılarıdır. Güncel uygulamadaki yer hareketi modellerinin çoğu, birden fazla sahaya ait, farklı sismik kaynaklar nedeniyle oluşmuş kayıtları içeren veri tabanlarından türetilmiştir; dolayısıyla bu yer hareketi modellerinin standart sapmaları, ergodik varsayıma istinaden yer hareketlerinin uzamsal ve geçici değişkenliğini içermektedir. Son on yılda, gelişmiş yer hareketi veri setleri kullanılarak yer hareketlerine ait toplam Sigma'yı sahadan sahaya, kaynaktan kaynağa ve rotadan rotaya sistematik değişkenlik gibi farklı bileşenlerine ayırmak için birçok girişimde bulunulmuştur. Bu çalışmanın temel katkısı, Türkiye'ye özel ve tamamen ergodik olmayan yer hareketi modelleri oluşturmak için gerekli araçları sağlamak amacıyla, Türkiye'deki kuvvetli yer hareketi istasyonları için sahadan sahaya, kaynaktan kaynağa ve rotadan rotaya değişkenliğin ölçülmesidir. Bu amaçla, 23019 kayıt, 743 deprem ve 904 istasyon içeren güncellenmiş Türkiye Kuvvetli Yer Hareketi Veritabanı (N-TSMD, Akbaş vd., 2022) kullanılmıştır. Saha terimleri (δS2S) ve ilgili standard sapmalar (φ_(ss,s)) en güncel NGA-West2 yer hareketi modelleri için hesaplanmış olup, sigma'daki yaklaşık %15 azalma, literatürde mevcut olan diğer bölgelere özel çalışmalar ile uyumlu bulunmuştur. Hesaplanan saha terimlerinin uzamsal dağılımı, bölgesel farklılıkları ve bu farklılıkların basen etkileri ve kayma dalgası hızı profilindeki belirsizlikler gibi muhtemel sebeplerini belirlemek için incelenmiştir. Sahadan sahaya sistematik değişkenliğe ek olarak, seçilen bölgelerde toplam Sigma'da daha da azalmaya yol açabilecek olan ve deprem terimleriyle eşleştirilen tekrarlı kaynak etkileri belirlenmiştir. Son olarak, saha ve kaynak düzeltmesi yapılmış kayıtlar arası terimler (δWS_es) sistematik rota etkileri özelinde, kalan eğilimi gözlemlemek için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ground Motion Models (GMMs) and their standard deviations (σ) are the most significant contributors of the median ground motions and their variability that are estimated in Probabilistic Seismic Hazard Analysis (PSHA). Most of the GMMs used in the current practice were derived from the datasets that include recordings from multiple sites attenuating from different seismic sources; therefore, the standard deviation of these GMMs includes the spatial and temporal variability of ground motions based on the ergodic assumption. In the last decade, several attempts were made to decompose the sigma of GMMs into different components such as site-to-site, path-to-path and source-to-source variability in regions with well-established ground motion datasets. The primary objective of this study is to evaluate the systematic site, source and path effects in the Turkish strong motion dataset in order to provide the necessary tools to develop a fully non-ergodic GMM for Turkey. To this end, the updated Turkish Strong Motion Database (N-TSMD, Akbaş et al., 2022) that contains 23019 recordings from 743 earthquakes recorded at 904 stations is utilized. The site terms (δS2S) and the related standard deviations (φ_(ss,s)) for the state-of-the-art NGA-West2 GMMs are calculated for each station in the N-TSMD and ≈15% reduction in total sigma is achieved, which is consistent with the previous studies in literature for other regions. Spatial distribution of calculated site terms are assessed to identify regional differences and underlying reasons such as basin effects and uncertainities in shear wave velocity profile. In addition to the systematic site effects, repeatable source effects mapped into the event terms are also investigated, which may result in a further reduction in total sigma for selected regions. Finally, the site and source corrected within-event terms (δWS_es) are examined for systematic path effects on a site-specific basis to observe any remaining bias.