An inquiry into the necessity of participation of people with disabilities in architecture
Engeli bulunan bireylerin mimarlık disiplinine katılımının gerekliliği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 762514
  2. Yazar: HATİCE TUĞBA KARAYAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısında toplum ve yetkililer, engelliliği kişisel bir talihsizlik ve aşağı bir durum olarak gördükleri ve engellilerin mücadelesinde sorumluluk almadıkları için engelli hakları savunucuları tarafından eleştirildiler. Bu eleştiriler, engellilik çalışmalarını, haklarını ve politikalarını etkileyen yeni bir bakış açısının, yani Engelliliğin Sosyal Modelinin geliştirilmesine sebep oldu. Sosyal Model, engelliliği; engeli bulunan bir kişi ile sosyal ve inşa edilmiş çevre arasındaki etkileşimin sonucu olarak tanımlamaktadır. Bu tanım, fırsatlara ulaşmadaki eşitsizliklerin, bireyin topluma katılımının engellenmesinin ve temsil edilmemesinin engelli kimliğinin olumsuz imajını inşa ettiği fikrini desteklemiştir. Ayrıca, mevcut toplumsal yapılanmanın devam ettirilmesi, verilen kimlikleri pekiştirmiş ve toplumun engelli haklarını yok saymasına yol açmıştır. Bu nedenle sosyal model, engelliliğin sosyo-politik bir mesele olduğunu iddia eder ve engelli bireylerin toplumdaki rollerinin, bağımlı hasta konumundan; engelliliği, engelleyici bariyerleri ve engellilerin isteklerini tanımlayan aktif toplum üyeleri konumuna değiştirilmesini hedefler. Ancak, mimarlık disiplini de dahil olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde engelli bireyleri, sınırlı sayıda katılımcı temsil etmektedir. (a) Mimari bilginin deneyime dayalı olarak geliştiği ve (b) engelsiz tasarım elde etmedeki sorunların meslekteki çeşitlilik eksikliğinden kaynaklanıyor olabileceği düşünceleriyle, bu çalışma, farklı bedensel deneyimlere sahip bireylerin, mimarlık disiplininin, herkes için tasarıma doğru gelişim göstermesine katkıda bulunabileceği fikrini araştırmaktadır. Bu kapsamda, engellilik, toplum ve mimari ile ilgili farklı alanlardaki tartışmalar üzerinde, aralarındaki paralellikleri ve ortaklıkları bulmak amacıyla bağlamsal bir araştırma yapılmıştır. Ve ardından, ortaya çıkarılan ilişkiler haritalama tekniği ile görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the second half of the 20th century, disability rights advocates criticized society and authorities for considering disability as personal misfortune and inferiority and for not taking any responsibility for the struggle of people with disabilities. Those critiques developed a new perspective, the Social Model of Disability, affecting disability studies, rights, and policies. The Social Model defined disability as the outcome of the interaction between a person with impairment and the social and built environment. This definition supported that the inequalities in reaching opportunities, being prevented from participating in society, and the lack of representation constructed the negative image of the disabled identity. Moreover, the continuance of the existing organization reinforced the given identities and resulted in ignorance rooted in society toward disability rights. Therefore, the social model claims that disability is a socio-political concern and aims to change the role of people with impairments from dependent patients to active members of society who define the disability, the disabling barriers, and the wishes of disabled people. However, a limited number of participants represent people with disabilities in all fragments of society, including the architectural profession. With the ideas that (a) architectural knowledge is developed with experience-based progress and (b) the problems in achieving barrier-free design may be caused by the lack of diversity in the profession, this study aims to discuss the possibility that people with various bodily experiences may contribute to architecture in making a shift towards designing enabling environments for all. Therefore, a contextual inquiry was conducted to find the parallelisms and connections between different pieces of literature concerning disability, society, and architecture. Lastly, those relations were visualized with the mapping technique.