Tedarik zinciri yönetiminde dijitalleşmenin kalite performansı üzerindeki etkisi: Üretim sektöründe bir uygulama
The effect of digitalization on quality performance in supply chain management: An application in the manufacturing industry
  1. Tez No: 762515
  2. Yazar: NESLİŞAH TUĞÇE OKUMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşletmelerin rekabet avantajı sağlamalarında etkin bir şekilde işleyen tedarik zinciri yönetiminin ve kalite performansının payı büyüktür. Dijitalleşmenin dönüştürücü gücünün hissedildiği günümüzde tedarik zinciri yönetiminin dijital gereklilikleri karşılamasına ihtiyaç bulunmaktadır. Geleneksel değer zincirlerinden, dijital değer zincitlerine geçiş kaçınılmaz bir tercih olmuştur. Bu çalışma, dijitalleşme kapsamında örgütsel yapı kurmanın, insan kaynakları eğitimlerinin ve dijitalleşmeye yatırım yapmanın işletmelerin kalite performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu kapsamda; üretim sektöründeki farklı firmalarda, çeşitli düzeylerde çalışan 318 örneklemden geliştirilen anket ile veri toplanmış ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz bulgularına göre, üretim sektöründeki işletmelerin dijitalleşme ile kalite performansını artırmak için yaptığı çalışmalarda; dijitalleşme kapsamında insan kaynaklarına verilen eğitimlerin, örgütsel yapıyı dijitalleşme kapsamında düzenlemenin ve dijitalleşmeye yatırım yapmanın önemli olduğu görülmektedir. Araştırmanın sonunda; çalışanların tedarik zinciri yönetiminde dijitalleşme konusundaki farkındalığının yüksek olduğu ancak firmalarda geliştirilmesi gereken alanlar olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to have competitive advantage, the role of an efficient supply chain management system and quality performance is substantial. As we feel transformative power of digitalization today, supply chain management system should bear digital necessities. The transition from traditional value chains to digital value chains has been an inevitable choice. In this study, we examine the impact of, in the context of digitalization, organizational reorganization, human resource training and digital investments on quality performance of firms. In this context, we developed a questionnaire and applied to various level of 318 personnel of manufacturing firms. In order to test our main hypothesis we used a multiple regression analysis. The findings of this analysis revealed that human resource training had the biggest impact on firms' quality performance. According to the analysis findings, in the studies carried out by the enterprises in the production sector to increase the quality performance with digitalization; it is seen that training given to human resources within the scope of digitalization, arranging the organizational structure within the scope of digitalization and investing in digitalization are important. At the end of the research; it was concluded that the awareness of employees on digitalization in supply chain management is high, but there are areas that need improvement in companies.