Kurumsal imaj pazarlaması: Ankara Devlet Opera ve Balesi üzerine bir araştırma
Corporate image marketing: A research on the Ankara State Opera and Ballet
  1. Tez No: 762521
  2. Yazar: SİBEL DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN TOLON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz hızla dünümüze dönüşürken teknoloji baş döndürücü hızını yeniliklerle desteklemektedir. Bu hız kurumların rekabet güçlerini sınarken rekabet sırasında olumlu ya da olumsuz oluşturdukları imajlarına da etki etmektedir. İmajlarını oluşturmada ilk adımları ise kurumsal kimlik öğeleri ile başlamaktadır. Seyircinin kurumla ilk etkileşim noktaları özellikle önem kazanmaktadır. Bu bağlamda çalışma amacı Ankara Devlet Opera ve Balesi kurumsal imaj ve kurumsal kimlik unsurlarının demografik özelliklerdeki farklılıklar göz önüne alınmak suretiyle seyirciler tarafından nasıl algılandığını tespit etmektir. Bu amaçla çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak 403 kişinin anketi cevaplaması sağlanmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucu Ankara Devlet Opera ve Bale seyircisinin kurumsal kimlik öğeleri ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Algılanan kurum imajı ile cinsiyet arasında da anlamlı bir fark gözlenmiştir. Kurumsal kimlik unsurları olan kurumsal görünüm, kurumsal iletişim ve kurumsal davranış ile algılanan kurum imajı arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Kurumsal kimlik unsurları ile algılanan kurum imajı arasındaki ilişkide temsil izleme durumunun sadece kurumsal iletişim yönünden moderatör etkisi bulunduğu ortaya çıkmaktadır. Kurumsal kimlik unsurlarından kurumsal davranış ve kurumsal görünümün algılanan kurum imajı ile ilişkisinde opera ve bale performanslarını izlemiş olanlar açısından moderatör etki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
As our days rapidly turn into our yesterday, technology sustains its vetriginous speed with innovations. While this speed tests the competetiveness of instutions, its also affects the positive or negative images they create during the competition. The first step in creating their images start with corporate identity elements. The initial points of interaction between the audience and the institution are especially important. In this context, the aim of the study is to determine how the corporate and corpotare identity elements of Ankara State Opera and Ballet are perceived by the audience, taking into account differences in the demographic characteristics. For this purpuse, 403 people answered the questionnaire by using the online questionnaire method. The data were analyzed by using the SPSS 26.0 program. As a result of the anlaysis, it was found that there is a significant difference between the identity elements of the Ankara State Opera and Ballet audience and gender. A significant differences in perceived organizational image and gender. A positive relationship has been established between the corporate appearance, the corpotare communication and the corporate behavior, which are the elements of the corporate identity, and the corporate perceived image. In the relationship between corporate identity elements and perceived corporate image, it is revealed that the monitoring of the representation has a moderating effect only in terms of corporate communication. İt was found that there was no moderator effect for those who watched the opera and ballet performans in the relationship of the corporate behavior and corporate appearance, which are among the elements of corporate identity, with the perceived corporate image.