İnsanda ruhsal çöküntü üzerine görsel arayışlar
Visual search on mental depression in human
- Tez No: 762543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tarihsel süreçte yaşanan acı deneyimler, insanlığın ruhunda derin yaralara sebep olmuştur. Bu da doğası gereği sanatın meselesi ve konusu olmuştur.“İnsanda Ruhsal Çöküntü Üzerine Görsel Arayışlar”isimli bu tez çalışmasında; ruhsal çöküntü, varoluşçuluk felsefesinin sanata yansımaları, geçmişten günümüze yol gösterici sanatçıların bakış açıları ile eserlerine etkileri ve günümüze aktarım biçimleri üzerinde durulmaktadır. Ruhsal çöküntü üzerine çalışan bazı sanatçıların hayatlarından anektodlar verilerek sunulan eserler analiz edilmiştir. Konuya destek olabileceği düşünülen sanat temelli anlatılar göz önünde bulundurulduğunda, çeşitli acı deneyimleri konu alan, ruhsal derinliği bulunan sanat eserleri, ardından görsel yansıtıcılar irdelenerek, ruhsal çöküntü konusuna odaklanılmıştır. Ayrıca, insanda ruhsal çöküntü üzerine görsel arayışların kavramları incelenmiştir. Araştırmada, insandaki psikolojik ruhsal duygu durumları ve bunların yansımaları görsellere uygulanarak dijital manipülasyon yapılmıştır. Bu doğrultuda yaşanan ruhsal çöküntünün etkilerinin görseller aracılığıyla yansıtılması amaçlanmıştır. Konu edinilen psikolojik durumlardan yola çıkılarak geçmiş ve içinde yaşanılan ana ait bütün ruhsal haller (özlem, inkâr, öfke, keder vb.) dijital manipülasyonlar aracılığıyla aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The painful experiences in the history have caused deep wounds in the soul of humanity. These experiences have been the subject of art. In this thesis titled“Visual Search on Mental Depression in Human”; mental depression, the reflections of the philosophy of existentialism on art, the perspectives of guiding artists from the past to the present and their effects on their Works, and their transfer to the present are emphasized. The works presented were analyzed by giving anecdotes from the lives of some artists working on mental depression. Considering the art-based narratives that are thought to support the subject, works of art with spiritual depth, which are about various painful experiences, and the focus is about mental depression, and then visual reflectors are examined. In addition, the concepts of visual search on mental depression in human were examined. In the research, digital manipulation was performed by applying the psychological emotional states of people and their reflections to the visuals. In this direction, it is aimed to reflect the effects of mental depression through visuals. Based on the psychological states of the subject, all the mental states of the past and the present moment (longing, denial, anger, grief, etc.) were transferred through digital manipulations.