Sensörinöral işitme azlığı olan hastalarda kan bakır, çinko, selenyum düzeyleri ve işitsel beyinsapı cevaplarının (ABR) karşılaştırılması
Comparison of blood copper, zinc, selenium levels and auditory brainstem responses (ABR) in sensorineural hearingloss patients
  1. Tez No: 247976
  2. Yazar: ALİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsanların dış dünyayı algılamaları; ruhsal, zihinsel, sosyal ve kültürel gelişimlerini sağlamaları için duyu organlarına ihtiyaçları vardır. Duyulardan birinin eksikliği ya da kaybı insanda algılamayı bozarak kişinin sosyal ve duygusal yaşamını etkiler. Kişinin diğer insanlarla iletişiminde en sık kullanılan yöntem olan dili öğrenebilmesi için işitmesi gerekmektedir.Dünyada 70 milyondan fazla insanda iletişimi etkileyecek düzeyde işitme kaybı bulunmaktadır. İşitme kaybı sıklığı 1000 canlı doğumda 1-2 arasındadır.Ana yapısı karbon, hidrojen, oksijen, azot, fosfor ve kükürtten oluşan canlı organizmanın doku ve vücut sıvılarında toplam 60 kadar elementin varlığı saptanmıştır. Fizyolojik ve biyokimyasal tepkimelere katılıp vücut işlevlerinin gerçekleşmesini sağlayan, canlının normal yaşamının sürdürülebilmesi için gerekli olan bu elementlere eser elementler denir.Eser elementler bu güne kadar birçok hastalıkla olduğu kadar işitme azlığı ile de ilişkilendirilmişlerdir. Bakır (Cu), çinko (Zn) ve selenyum (Se) santral sinir sisteminde yüksek oranda bulunan ve normal beyin fonksiyonları için gerekli olan eser elementlerdir. Bakır, çinko ve selenyum eksikliğinde işitme azlığı ya da işitme fizyolojisinde değişiklik ya da diğer santral ve periferik sinir sistemi fonksiyon bozukluğu olduğunu gösteren birçok çalışma vardır.Bu bilgiler ışığında sensörinöral işitme kaybı olan hastalarda serum bakır, çinko, selenyum düzeylerinde değişikliklerin araştırılması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Human beings need sensoriel organs in order to perceive the outer world and to continue their psychological, mental, social and cultural improvement. The loss or lack of one of the senses disorders the perception and affects the individual?s social and emotional life. Individuals need to hear so that they can learn speaking which is the most common way of communicating with people.Over 70 million people in the worls have hearing loss which can affect communication. The frequency of hearing loss is generally 1 or 2?in 1000 live births.The existence of approximately 60 elements in total was detected in the tissue and humor of the living oraganism whose main structure is consisted of carbon, hydrogen, oxygen, azote, phosphorus and sulphur. These elements which ensure the continuity of body functions by joining physiological and biochemical reactions and which are necessary for the organism to continue its normal life are called trace elements.So far, rare-earth elements have been associated with hearing loss as well as with many diseases. Copper (Cu), zinc (Zn) and selenium (Se) are the rare-earth elements which are found in the central nervous system of a high percentage and are necessary for the normal brain functions.There are many studies which indicate that low hearing or a change in hearing physiology or functional disorders in other central or peripheric nervous system occur in the lack of copper, zinc and selenium.In light of the foregoing we wanted to carry out a research into whether there was a change in the levels of blood, copper, zinc and selenium among the patients who had sensorineural hering loss.