Kadına karşı şiddetin önlenmesinde mağdur ve üçüncü kişilerin talep hakları
Deflect violance against women rights of victim and third persons
- Tez No: 762561
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dünyada kadına yönelik şiddet yaygın bir toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Şiddet, fiziksel özellik fark etmeksizin bütün dünyada karşılaşılan bir insan hakkı ihlalidir. Aile içi şiddet genel olarak kadının erkek tarafından maruz kaldığı şiddet biçiminde görülmektedir. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı kadına yönelik şiddetin temelini oluşturmaktadır. Bu sorun, aile içi mahremiyet olarak görüldüğünden, konuya ilişkin çalışmalar ve alınan önlemler yetersiz kalmıştır. Bugüne gelindiğinde ise bilginin yayılımı sebebiyle bu anlayış, yerini korunma ihtiyacına bırakmış ve gerekli düzenlemeler daha hızlı yapılmaya başlanmıştır. Yeterli çalışmaların yapılabilmesi için toplumsal olarak bu sorunun daha derinlemesine incelenmesi, sorunun kaynağının tespit edilerek çözüme yönelik yapılacak yeni çalışmaların ortaya konması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against women become widespread social problem in the world. Violance is abuse of the human right all around the world regardless of physical characteristics. Domestic violance occurs in the form of violance against women. Gender discrimination creates source of violance against women. But there has been insufficient work and regulations because of this problem percivied as family privy. Today with spread of knowledge this mentality leaves to guardian requirement and required regulations are made faster. For adequate work all society must investigate deeply this problem and determine the crux of the problem what should be done new work solution for this problem.