Osmanlı savaş sanatında tüfek (15-17.yüzyıllar)
Rifle in the Ottoman art of war (15-17.centuries)
  1. Tez No: 762560
  2. Yazar: NİHAT ÖNSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SERKAN ÜKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Osmanlı Devleti sınırları oldukça geniş olan ve asırlar boyunca yaşayan bir devlet olarak Türk tarihinin en önemli devletleri arasında yer almaktadır. Osmanlılar bu başarılarını büyük ölçüde yapmış oldukları savaşlar neticesinde elde etmişlerdir. Bu savaşları kazanmalarında ise ateşli silahların büyük etkisi olmuştur. Tüfek; top ile birlikte en önemli ateşli silahlardan bir tanesidir. İcat edildikten bir asır kadar çok uzun olmayan bir zaman zarfında orduların vazgeçilmez bir silahı haline gelmiştir. Tüfek devletlerin kaderlerini önemli oranda etkilemiştir. Devletlerin sadece siyasi ve askeri olarak değil iktisadi ve toplumsal olarak da etkilenmelerine neden olmuştur. Osmanlılar tüfekle tanışmalarından sonra kısa bir sürede kullanmaya da başlamışlardır. Osmanlılar tüfeğin savaş meydanlarındaki önemini hızlı bir şekilde kavramış ve üretimine bile başlamışlardır. Batı kaynaklarının belirttiklerinin aksine Osmanlılar kendilerine özgü tüfekler kullanmışlardır. Osmanlı ordusu da savaş meydanlarında tüfek ile yapılacak taktiklere göre ayarlanmıştır. Bu durum Osmanlıların kendileri özgü taktikler de kullandıklarını ortaya koymaktadır. İşte bu tez çalışmasında Osmanlı ordusunun XVIII. asra kadar kullandığı tüfekler tüm yönleriyle tanıtılmaya ve Osmanlı tüfekleri ile ilgili güvenilir bir çalışma meydana getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire becomes one of most important state which has highly large territory and exist throughout history among Türkish states. Ottomans obtains these accomplishments substantially thanks to their wars. Firearms have a great affect on winning these wars, rifle is one of the most important fire arms together with gun . Rifles become indispensable arm in a time less than a century after it is invented. Rifle has affected the history of states in no small measure, it has an impact on not only political and military but also financial and social. After Ottomans make acquainted with rifle, they use it in a short time, Ottomans comprehended the importance of rifle on battle ground and started produce it. Contrary to the western resources ottomans use their own rifles. Ottomans also regulate its arm a way that they can use the rifle on battle grounds. This condition prove that ottomans use their own tactics. In this thesis the rifles used by ottomans until XVIII. are tried to be introduced in detailed and to be done a study in a reliable way.