Short-term forecast methodologies and case studies in traffic flow
Trafik akışında kısa dönem tahmin metodolojileri ve vaka çalışmaları
- Tez No: 762569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT IŞLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, zaman serileri çerçevesinde kısa vadeli trafik akışı tahmin stratejileri üzerine vaka çalışmaları sunmaktadır. Geleneksel, makine öğrenimi ve derin öğrenme yöntemlerini tartıştıktan sonra, ana hedeflerden biri hibrit yöntemlerin kullanımları üzerinde de testler gerçekleştirmektir. Trafik akışı literatüründe halihazırda kullanılan yaklaşımları analiz etmenin yanı sıra, farklı yöntemleri de tanıtıyor ve test ediyoruz. Ayrıca, nokta tahmin sonuçlarımızı aralık tahminleri de kullanarak destekliyoruz. Tez içerisinde, kantil regresyon ortalaması ve kantil regresyon sinir ağı gibi kantil regresyona dayalı aralıklarla özel olarak ilgilenilmektedir. Hem nokta hem de aralık tahminleri, çeşitli değerlendirme ölçütleri aracılığıyla değerlendirilmektedir ve incelenen metodolojiler arasında kapsamlı bir karşılaştırma sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis gives case studies on short-term traffic flow forecasting strategies within a time series framework. After discussing the traditional, machine learning and deep learning methods, one of main goals is to experiment on the uses of hybrid methods. Besides analyzing approaches that were already used in the traffic flow literature, we also introduce and test distinct strategies. Further, we supplement our point forecast results with interval forecasts. In particular, quantiles regression based intervals such as quantile regression averaging and quantile regression neural network are implemented. Both point and interval forecasts are evaluated via several evaluation metrics, and an extensive comparison is provided among the methodologies studied.