Dijitalleşmenin örgüt yapısı, iletişim ve eğitim faaliyetleri kapsamında çalışanların iç girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisi
The impact of digitalization on internal intrapreneurship tendencies of employees in the context of organizational structure, communication and training activities
- Tez No: 762583
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Özellikle son 250 yıllık süreç baz alındığında Sanayi Devrimi'yle başlayan Endüstri 1.0 yolculuğu günümüzde dijitalleşme fenomeniyle Endüstri 4.0'a ulaşmayı başarmıştır. Dijital dönüşüm ve dijital teknolojinin 21. yüzyılın temel fenomeni haline geldiği koşullarda çalışma yaşamı ve kurumların dönüşümü de kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmada dijitalleşmenin genel olarak toplumsal yansıması, dijitalleşme serüveninin tarihsel arka planı aktarılıp ardından dijitalleşmenin kurumlara etkisi, çalışma hayatında getirdiği yenilikler ve çalışanların iç girişimcilik özellikleriyle ilişkisi sunulmaktadır. Daha somut olarak bu çalışmada, hem dijitalleşmenin örgüt yapısı, iletişim ve insan kaynakları eğitimi hem de demografik değişkenler kapsamında iç girişimcilik üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu ile ilgili varsayımlar (hipotezler) ortaya konulmakta ve test edilmektedir. Bu amaçla, araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket Ankara ilindeki üretim sektöründe çalışanlara uygulanmış ve 286 adet geçerli anket elde edilmiştir. Anket verileri SPSS 23.0 programı aracılığıyla analiz edilerek bazı bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın ana hipotezi olan; dijitalleşme boyutlarının örgüt yapısı, örgütsel iletişim ve insan kaynakları eğitimlerinin çalışanların iç girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisini test etmek amacıyla yapılan çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre üç bağımsız değişkende bağımlı değişken üzerinde etkili olmuştur. Bağımsız değişkenlerden eğim değişkeni, iç girişimcilik üzerinde en fazla etkili olan değişken olmuştur. İç girişimcilik eğilimini etkileyen diğer değişkenlerin örgütsel iletişim ve örgüt yapısı değişkenleridir. Demografik değişkenlerle iç girişimcilik eğilimi kapsamındaki hipotezlerin analizi sonucunda ulaşılan bulgular; cinsiyet ve eğitim değişkenlerinin dijitalleşme boyutları ve iç girişimciliği açıklamakta kullanılamayacağı; teknolojik adaptasyon düzeyinin örgüt yapısı ve iç girişimcilik eğilimlerini açıklamakta kullanılabileceği; yaş ve iç girişimcilik arasında bir ilişki bulunmadığını fakat yaş arttıkça dijital teknoloji kullanma düzeyinin arttığı ve çalışanların iş yaşamındaki toplam çalışma sürelerinin artmasının iç girişimcilik eğilimlerini pozitif yönde etkilediği şeklindedir. Elde edilen bulguların yorumlanmasından sonra çalışma işletmeler ve araştırmacılar için yapılan önerilerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The journey of Industry 1.0, which started with the Industrial Revolution, especially based on the last 250 years, has managed to reach Industry 4.0 with the phenomenon of digitalization today. In conditions where digital transformation and digital technology have become the main phenomenon of the 21st century, the transformation of working life and institutions has also become inevitable. In this study, the social reflection of digitalization in general, the historical background of the digitalization adventure, and then the effect of digitalization on institutions, the innovations it brings in working life and its relationship with the internal entrepreneurship characteristics of the employees are presented. More concretely, in this study, assumptions (hypotheses) about how digitalization has an impact on organizational structure, communication and human resources education as well as demographic variables on intrapreneurship are put forward and tested. For this purpose, a questionnaire developed by the researcher was applied to the workers in the production sector in Ankara and 286 valid questionnaires were obtained. Some findings were obtained by analyzing the survey data through the SPSS 23.0 program. The main hypothesis of the research; According to the results of the multiple regression analysis conducted to test the effects of digitalization dimensions on organizational structure, organizational communication and human resources training on employees' intrapreneurship tendencies, three independent variables were effective on the dependent variable. Among the independent variables, the slope variable was the most influential variable on intrapreneurship. Other variables affecting intrapreneurship tendency are organizational communication and organizational structure variables. The findings obtained as a result of the analysis of the hypotheses within the scope of the intrapreneurship tendency with demographic variables; that gender and education variables cannot be used to explain digitalization dimensions and intrapreneurship; that the level of technological adaptation can be used to explain organizational structure and intrapreneurship tendencies; There is no relationship between age and intrapreneurship, but as age increases, the level of digital technology use increases and the increase in the total working time of employees in business life positively affects intrapreneurship tendencies. After the interpretation of the findings, the study ends with suggestions for businesses and researchers.