Refah devletinden sosyal yatırım devletine: Seçilmiş refah modeli ülkelerinin yoksullukla mücadelede sosyal politikaları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 762586
  2. Yazar: MEHMET FAHRİ BULDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Yoksulluk insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Bu olgunun tarihsel süreçlerdeki görünümü ülkeden ülkeye ve coğrafyaya göre değişmektedir. Yoksulluğu önlemek, önüne geçmek veya en aza indirmek refah devletinin görevleri arasında yer almaktadır. Refah devleti kavramının gündeme gelmesinden bu yana gündelik yaşantının ve iş yaşamının iyileştirmesi süreklilik arz etmiştir. Bu doğrultuda refah devleti, sürekli gelişen ve değişen sorunlar ekseninde de değişime uğramıştır. Refah devletlerinin sınıflandırması tarihsel bağlamda ve devlet kökeninde ki mevcut sosyal politika inanışına göre şekillenmiş ve döneminin sorunları doğrultusunda evrimleşmiştir. Bu değişme ve evrimleşmelere bağlı olarak yoksulluk türleri, nedenleri ve çözüm arayışları bu doğrultuda şekillenmiştir. Tüm bu olgular ekseninde bakıldığında çalışmanın amacı, refah devleti sınıflandırmalarının kapsamına giren ülkelerin mevcut refah devleti ekseninde yoksullukla mücadelede sosyal politikalarının mevcut durumunun analizini ortaya konulmaya çalışılmış ve ülkelerin sosyal harcamaları ekseninde yorum yapılmıştır. Seçilen ülkelerin resmi ve güncel istatistiki verileri, uluslararası kuruluşların raporları ve literatür incelemesi yöntemiyle yapılan bu çalışmada, ilk olarak kavramsal literatür ve yoksulluk kavramının tanımlanması, ikinci bölümde konuya ilişkin tarihsel bir süreç ve olgular ve son bölümde ise çalışma kapsamındaki seçilen refah modelleri ve ülkelerinin lüteratürü taranmış olup uluslararası kuruluşların raporları, seçilen ülkelerin faaliyet raporları, veri analizleri ve istatistiki bilgileri toplanmış ve bu verilerden çıkarımlar yapılarak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty is a phenomenon as old as human history. The appearance of this phenomenon in historical processes varies from country to country and according to geography. Preventing, avoiding or minimizing poverty is among the duties of the welfare state. Since the concept of the welfare state came to the fore, the improvement of daily life and business life has been continuous. In this direction, the welfare state has also changed in the axis of constantly developing and changing problems. The classification of welfare states has been shaped according to the existing social policy belief in the historical context and the origin of the state, and has evolved in line with the problems of the period. Depending on these changes and evolutions, the types of poverty, its causes and the search for solutions have been shaped accordingly. When looked at in the axis of all these facts, the aim of the study is to present the analysis of the current situation of the social policies in the fight against poverty in the axis of the current welfare state of the countries within the scope of the welfare state classifications, and to comment on the social expenditures of the countries. In this study, which was carried out with the official and current statistical data of the selected countries, the reports of international organizations and the literature review method, first the conceptual literature and the definition of the concept of poverty, a historical process and facts related to the subject in the second part, and the literature of the selected welfare models and countries within the scope of the study were scanned in the last part. and the reports of international organizations, activity reports of selected countries, data analysis and statistical information were collected and conclusions were reached by making inferences from these data.