6. sınıf 'Madde ve ısı' ünitesine yönelik ortak bilgi inşa modeli uygulamalarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the common knowledge construction model applications for the 6th grade 'Matter and heat' unit in terms of various variables
  1. Tez No: 762589
  2. Yazar: OZAN EMRE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışmada, 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nda yer alan 6. sınıf“madde ve ısı”ünitesine yönelik uygulanan ortak bilgi inşa modelinin öğrencilerin akademik başarıları, bilimsel süreç becerileri ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada karma araştırma modelinin açıklayıcı-doğrulayıcı araştırma deseni kullanılmıştır. Bu desenin nicel kısmında farklı iki öğretim yönteminin etkililiğinin belirlenmesi amacıyla deneysel araştırma desenlerinden yarı deneysel araştırma modelinin“ön-test son-test eşitlenmemiş kontrol grubu deseni”esas alınmıştır. Çalışmanın nitel kısmında ise öğrenci günlükleri, TAVAÇ (Tahmin et, Açıkla, Veri topla, Açıkla, Çiz) kâğıtları ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Toplam 9 hafta süren bu çalışma Manisa ilinde bulunan bir ortaokuldaki toplam 72 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 1 deney grubu, 1 kontrol grubu ve 1 pilot çalışma grubu yer almıştır. Deney grubu ile pilot çalışma grubundaki dersler Ortak Bilgi İnşa Modeli'ne göre işlenirken kontrol grubundaki dersler 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın öngördüğü şekilde işlenmiştir. Pilot çalışma grubundaki dersler deney grubundaki derslerden iki hafta önce başlamış iki hafta önce bitmiştir. Pilot çalışma grubundaki çalışmalar sırasında ikişer haftalık periyotlarla uygulamanın aksayan yerleri tespit edilmiş ve TAVAÇ kâğıtlarında düzenlemeler yapılmıştır. Burada yapılan düzenlemelerden sonra da deney grubundaki çalışmalara geçilmiştir. Çalışmada nicel verilerin toplanması amacıyla üç aşamalı başarı testi, eleştirel düşünme becerileri testi ve bilimsel süreç becerileri testi kullanılmıştır. Bu testler deney ve kontrol grubu öğrencilerine çalışmaya başlamadan önce ön test, çalışma sonrasında ise son test olarak uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarının, bilimsel süreç becerinin ve eleştirel düşünme becerilerinin kalıcılığına bakılmıştır. Nitel veri toplamak için de TAVAÇ kâğıtları kullanılmıştır. Bununla birlikte deney ve kontrol grubunda yer alan öğrenciler tüm derslerde günlük tutmuştur. Ayrıca deney ve kontrol gruplarından seçilen dokuzar öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerden elde edilen sonuçlardan, Ortak Bilgi İnşa Modeli'ne göre işlenen derslerin öğrencilerin akademik başarılarını ve eleştirel düşünme becerilerini artırmada 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'na göre işlenen derslerden daha etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada Ortak Bilgi İnşa Modeli'ne göre işlenen derslerde gerçekleşen öğrenmelerin öğrencilerin akademik başarıları ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki kalıcılıklarının kontrol grubundaki öğrencilere göre daha kalıcı olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte Ortak Bilgi İnşa Modeli'nin uygulanışı sırasında kullanılan TAVAÇ kâğıtlarında yer alan açıklama ve çizimlerdeki doğru cevap sayılarında süreç boyunca artış yaşandığı görülmüştür. Uygulama sonrası gerçekleştirilen görüşmelerden, Ortak Bilgi İnşa Modeli'nin ilgi çekici ve anlaşılır olduğuna, materyal yönünden zengin olduğuna, bu modelde günlük yaşantıda sıkça karşılaşılan durumlara yer verildiğine ve birçok yeni bilginin öğrenildiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrenciler çalışma sırasında gerçekleştirilen deneylerin öğretici olduğunu, videoların eğlenceli olduğunu ve derste oynadıkları eğitsel oyunları beğendiklerini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte çalışmada yer alan TAVAÇ kâğıtlarındaki hikâyeler öğrenciler tarafından çok beğenilmiştir. Ayrıca bu çalışma ile öğrenciler söylenen her bilginin doğru olmadığını, bazen yanlış verilmiş bir bilgi de olabileceğini öğrenmişlerdir. Öğrenciler tablet bilgisayar kullandıkları sırada internetten derinlemesine araştırma yaptıklarını, sonuçları arkadaşları ile paylaştıklarını ve buradan elde edilen bilgiler ışığında tartışmalar yaptıklarını ve bu tartışmalar sırasında kendilerini daha rahat hissettiklerini de ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the common knowledge construction model applied for the 6th grade“matter and heat”unit in the 2018 science curriculum on the academic achievement, scientific process skills and critical thinking skills of the students was examined. In the study, the explanatory-verifying research pattern of the mixed research model was used. In the quantitive part of this pattern, on the purpose of determining the efficiency of two different teaching methods, pre-test post-test unequalized control group pattern of semi-experimental research model from experimental research patterns was predicated. In the qualitative part of the work, students diaries, PECED (Predict, Explain, Collect data, Explain, Draw) papers and semi-contructed interviews forms were used. The work was carried out in 2018-2019 Academic year. The work which lasted 9 weeks was conducted with totaly 72 students in a secondary school in Manisa Province. In this work, 1 experimental group and control group were taught according to Common Knowledge Construction Model, the subjects in the control group were taught with regard to 2018 Science Subject Curriculum. The subjects in the pilot working group started two weeks earlier and finished two weeks earlier than the subjects of experimental group. During the Works of pilot working group, the disrupting points of appliying two weeks periods were detected and editions were made in PECED papers. After the regulations which were done in this part, the Works in Experimental Group were followed. In the work, with the aim of collecting quantitive datas, three stage achievement test, critical thinking skills test and scientific process skills tests were used. These tests were applied to the control group students as a pre-test before beginning the work; as a post-test after the work. Quantitive datas, which were gotten from the work, were analyzed by using SPSS statistics programme. In the work, the performance of academic success, scientific process skills and cirtical thinking of the students were also considered. In order to pick up qualitative data, PECED papers were used. In addition to this, the students who were taken place in the experimental and control group took diaries. Besides, semi-contructed interviews were conducted with 9 each students who were chosen from experimental and control groups. From the results which were gotten from quantitive datas, It was seen that the subjects which were taught according to Common Knowledge Construction Model were more effective than the subjects which were taught according to Science Subject Curriculum in enhancing the students' academic achievement and crtical thinking skills. Furthermore, It was detected that the performance of learning which happened in the subjects which were taught according to Common Knowledge Contruction Model on the students academic achievement and critical thinking was more permanent than the learning of the students in the control group. Besides, It was seen that the number of the correct answers in the explanations and drawings that were taken place in the PECED papers, which were used during the application of Common Knowledge Contruction Model, increased. From the interviews after the application, It has been reached to these results; Common Knowledge Construction Model is intersting and understandable; It is rich in terms of material; the situations which are seen in daily life are taken part and lots of new information is learnt. The students have stated that The experiments which were conducted during the work were informative; the videos were enjoyable and they liked the games which they played in the lessons. What's more, the stories in the PECED papers which were taken part in the work were liked by the students very much. Besides, in this work, the students have learned that all the information which is told may not be correct, sometimes there may be a sentence which is told by mistake. The students have also stated that they have searched on the net deeply while they are using tablets, they have shared the results with their friends and they have made discussions in the light of the information which was gotten from there and they have felt themselves more relaxed during these discussions.