Fen bilimleri dersi madde ve ısı ünitesinde eğitsel oyunların kullanılmasına yönelik bir araştırma
An action research on the use of educational games in the matter and heat unit of science course
- Tez No: 968755
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY KARAMUSTAFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6.sınıf Fen Bilimleri dersi Madde ve Isı ünitesinde bulunan konulara yönelik eğitsel oyun geliştirmek ve bu oyunun etkililiğini çeşitli veri toplama araçları kullanarak saptamaktır. Çalışmada karma araştırma desenlerinden sıralı dönüşümsel tasarım kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise olgubilim deseni kullanılmıştır. Çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci döneminde, Çorum ili merkez ilçesindeki bir ortaokulda, bir deney (n=27) ve bir kontrol (n=28) grubu olmak üzere toplamda 55 öğrenci ile yürütülmüştür. Uygulama süreci dört hafta olan araştırmada deney grubunda eğitsel oyunlar kullanılarak kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı kapsamında hazırlanan ders kitabında yer alan etkinliklerle ders işlenmiştir. Veri toplama araçları olarak Madde ve Isı Ünitesi Başarı Testi (MIÜBT), Fene Yönelik Tutum Ölçeği (FYTÖ) ve Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği (FBMÖ) kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşme formu, fen günlükleri ve eğitsel oyun metaforları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde ön test ve son test sonuçları normal dağılım sergilediği için, bağımsız ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem T testi, bağımlı ikili grupların karşılaştırılmasında bağımlı örneklem T-testi ve grup ve zaman ortak etkileşiminin analizinde tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü anova kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi ise Excel programı aracılığıyla yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre eğitsel oyunlar ile yürütülen ders etkinliklerinin deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına anlamlı şekilde katkı sağladığı ancak fene yönelik tutuma anlamlı bir katkısının olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel verilere göre eğitsel oyunların eğitim sürecini daha eğlenceli ve ilgi çekici bir hale getirdiği ve öğrencilerin derse karşı ilgi ve motivasyonunu artırdığı tespit edilmiştir. Ancak bazı öğrencilerin sınıfın kalabalık olması, oyunlar esnasında gürültünün oluşması ve etkinliklerin tamamına katılım için süre yetmemesi gibi etkenlerden dolayı zorluk yaşadıkları görülmüştür. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ilgili konunun öğretiminde eğitsel oyunların etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonunda konu ile ilgili çalışma yapacak diğer araştırmacılara ve konunun öğretimini gerçekleştirecek olan öğretmenlere hazırlanan eğitsel oyunların kullanılabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an educational game for the topics in the Matter and Heat unit of the 6th grade Science course and to determine the effectiveness of this game using various data collection tools. A sequential transformational design, one of the mixed research designs, was used in the study. A quasi-experimental design was used in the quantitative dimension of the study, and a phenomenological design was used in the qualitative dimension. The study was conducted in the first semester of the 2023-2024 academic year with a total of 55 students, one experimental (n=27) and one control (n=28) groups, in a secondary school in the central district of Çorum. In the study, which had an implementation period of four weeks, educational games were used in the experimental group, and the course was taught with the activities in the textbook prepared within the scope of the current curriculum in the control group. The Matter and Heat Unit Achievement Test (MIÜBT), Attitude Towards Science Scale (FYTÖ) and Science Motivation Scale (FBMÖ) were used as data collection tools. In collecting qualitative data, semi-structured interview form, science diaries and educational game metaphors were used. Since the pre-test and post-test results showed normal distribution in the analysis of quantitative data, independent sample T-test was used in comparing independent paired groups, dependent sample T-test was used in comparing dependent paired groups and two-factor anova in repeated measures was used in the analysis of group and time interaction. The analysis of qualitative data was done through Excel program. According to the findings obtained from the research, it was determined that the course activities carried out with educational games contributed significantly to the academic success and motivation of the students in the experimental group towards learning science, but did not contribute significantly to the attitude towards science. According to the qualitative data of the research, it was determined that educational games made the education process more fun and interesting and increased the students' interest and motivation towards the lesson.However, it was observed that some students had difficulties due to factors such as crowded classrooms, noise during games, and insufficient time to participate in all activities. When all these are taken into consideration, it was concluded that educational games are an effective method in teaching the relevant subject. At the end of the study, it was suggested that the educational games prepared could be used by other researchers who will conduct studies on the subject and teachers who will teach the subject.