Kiraya verenin hapis hakkı
The lessor's right of lien
  1. Tez No: 762588
  2. Yazar: FATMA BÜŞRA GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE DİLŞAD KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kira sözleşmesi, karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerden olup, kiraya verenin temel borcunu kiralananın kullanımını kiracıya bırakmak oluşturur. Kiraya verenin bu borcu, sadece sözleşmenin başında yerine getirilmesi gereken bir borç değildir. Kiraya veren, sözleşme süresince kiralananın kullanımını kiracıya bırakmalıdır. Kiracının temel borcu ise kiralananın kullanımı karşılığında kira bedeli ödemektir. Dolayısıyla kiraya verenin teslim borcu, önce ifa edilmesi gereken borçlardandır. Kiracının kira bedelini ödememesi durumunda kiraya veren, ödemezlik def'inden faydalanamaz. Kira bedeli alacağının güvencesi olarak kiraya verene hapis hakkı tanınmıştır. Uzun süredir kira bedeli ödeme borcunu yerine getirmeyen kiracıya karşı kiraya vereni korumak maksadıyla muaccel olmamış alacaklar için de hapis hakkı tanınmıştır. Ancak kiraya verenin sadece taşınmaz kiralarında hapis hakkı vardır. Hakkın konusunu oluşturan taşınırların belli özelliklere sahip olması gerekir. Kural olarak taşınırların kiracıya ait olması gerekir. Kiraya veren, hapis hakkını kullandığı taşınırları paraya çevirerek alacağını öncelikli olarak alır. Bu taşınırların kiralanandan götürülmek istenmesi halinde kiraya verenin takip hakkı vardır.
Özet (Çeviri)
The lease agreement is one of the mutually obligatory contracts, and the lessor's main obligation is to leave the use of the leased property to the lessee. This debt of the lessor is not just a debt that must be fulfilled at the beginning of the contract. The lessor must leave the use of the leased property to the lessee during the contract. The main debt of the tenant is to pay the rent in return for the use of the leased property. Therefore, the lessor's delivery debt is one of the debts that must be fulfilled first. If the lessee does not pay the rent, the lessor cannot benefit from the defense of non-payment. The lessor is given the right of imprisonment as a guarantee of the rental fee. In order to protect the lessor against the lessee who has not fulfilled his rent payment obligation for a long time, the right of attachment has also been granted for the non-due receivables. However, the lessor has the right of lien only on immovable rents. The movables that constitute the subject of the right must have certain characteristics. As a rule, the movables must belong to the lessee. Initially, the lessor receives the receivables by converting the movables for which he has used his right of lien, into money. If these movables are wanted to be taken away from the tenant, the lessor has the right to demand the movables that constitute the subject of the right.