Travma sonrası stres bozukluğu modelinde kanabidiollerin davranışsal ve nörobiyolojik değişkenler üzerindeki etkisi
The effect of cannabidiols on behavioral and neurobiological variables in the model of post-traumatic stres disorder
- Tez No: 762615
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmamızda kanabidol (CBD) etken maddesinin farmakolojik etkinliğinin sıçanlarda travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) modeli oluşturularak araştırılması amaçlanmıştır. Halen mevcut tedavi seçeneklerinin ve tedavi sonuçlarının beklenen düzeyde olmadığı gözlemlendiği için, farklı mekanizmaları içeren yeni bir tedavi seçeneği geliştirme çabalarına katkıda bulunulmasını amaçlamaktayız. Deney hayvanları kontrol grubu, stres grubu, kanabidiolün iki farklı dozu ve essitalopram tedavi grupları olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Hayvanlarda stres yeniden stres modeli ile TSSB oluşturulmuştur. Hayvanlara çalışma öncesi ve sonrası yüksek artı labirent ve açık alan testi olmak üzere davranış deneyleri yapılmıştır. Çalışmanın sonunda beyin dokusu biyokimyasal ve histopatolojik olarak çalışılmak üzere çıkarılmıştır. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Açık alan testinde deney grupları birbirleriyle karşılaştırıldığında, gruplarda, davranış parametrelerinde anlamlı bir değişiklik gösterilememiş, yüksek artı labirent testinde, hipokampüsteki ve prefrontal korteksteki biyokimyasal ve histopatolojik olarak bakılan protein düzeyi parametrelerinde ise gruplar arasında çeşitli parametrelerde farklılıklar görülmüştür. Açık alan ve yüksek artı labirent testlerinde grupların deney sonunda deney öncesine göre baktığımız parametreleri karşılaştırıldığında ise çeşitli parametrelerde farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the pharmacological activity of the active ingredient cannabidiol (CBD) by creating a post-traumatic stress disorder (PTSD) model in rats. Since it is observed that the current treatment options and treatment results are not at the expected level, we aim to contribute to the efforts to develop a new treatment option that includes different mechanisms. Experimental animals were divided into five groups as control group, stress group, two different doses of cannabidiol and escitalopram treatment groups. PTSD has been established in animals with the stress-re-stress model. Animals were subjected to behavioral experiments, including high plus maze and open field testing, before and after the study. At the end of the study, the brain tissue was removed for biochemical and histopathological study. The data were statistically analyzed. When the experimental groups were compared with each other in the open field test, no significant change was observed in the behavioral parameters of the groups.In the elevated plus maze test, there were various differences between the groups in the biochemical and histopathologically analyzed protein level parameters in the hippocampus and prefrontal cortex. When the end-experimental parameters of the groups were compared with the pre-experimental parameters in the open field and elevated plus maze tests, various differences were observed.