Ratlarda avcı kokusu ile oluşturulmuş travma sonrası stres bozukluğu modelinde hidrokortizonun sönme üzerine etkisi
Effect of hydrocortisone on extinction in a predator odor induced model of post-traumatic stress disorder in rats.
- Tez No: 852802
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı deneysel olarak travmatik stres bozukluğu yaratılan sıçanlarda Hidrokortizonun sönme üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Deneysel hayvan çalışması olarak tasarlanan bu çalışma, Marmara Üniversitesi Deneysel Araştırma ve Hayvan Laboratuvarı'nda, 12 haftalık 200-300 gr ağırlığındaki Wistar suşu 24 sıçan ile yürütülmüştür. Sıçanlar, naif kontrol grubu, sönme grubu, serum fizyolojik (SF) grubu ve hidrokortizon grubu olmak üzere 4 gruba; 3 erkek ve 3 dişi sıçan şeklinde random olarak atanmıştır. Naif kontrol grubunda travmatik stres oluşturulmamış, sönme grubunda travmatik stres sonrası, 3 günlük korku söndürme alıştırması yapılmış, SF grubunda travmatik stres sonrası, 3 günlük korku söndürme alıştırması yapılmış ve intraperitoneal SF uygulanmış, hidrokortizon grubunda ise travmatik stres sonrası, 3 günlük korku söndürme alıştırması yapılmış ve intraperitoneal hidrokortizon uygulanmıştır. Gruplar arasında; davranışsal parametreler (uzak durma süresi, dokunma süresi, dokunma sayısı, esneyerek yaklaşma süresi, esneyerek keşfetme süresi, donakalma süresi, yer değiştirme sayısı ve anksiyete indeksi) ve amigdaloid komplex, hipokampüs, prefrontal bölge, beyin sapı bölgelerinin norepinefrin (NA) ve serotonin (5-HT) doku düzeyleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, davranış parametreleri ile NA ve 5-HT düzeyleri arasındaki korelasyonları analiz edilmiştir. Bulgular: Travma gününde, davranış parametreleri olan; uzak durma süresi, dokunma süresi, dokunma sayısı, esneyerek yaklaşma süresi, esneyerek uzama sayısı, donakalma süresi ve yer değiştirme sayısı; sönme grubu, SF grubu ve Hidrokortizon grubunda naif kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir. Sönme grubu, SF grubu ve hidrokortizon grubunda travma sonrası yapılan alıştırmalar ile; SF grubunda 6 parametrede, sönme grubunda 5 parametrede ve hidrokortizon grubunda 2 parametrede iyileşme görülmüştür. Deney gününde yapılan değerlendirmelerde ise; davranış parametreleri içinde sadece dokunma sayısı açısından 4 çalışma grubu arasında istatistiksel fark saptanmıştır (p=0,026).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of Hydrocortisone on extinction in rats experimentally induced with traumatic stress disorder. Materials and Methods: Designed as an experimental animal study, this research was conducted at the Marmara University Experimental Research and Animal Laboratory with 24 Wistar rats weighing between 200-300 grams for 12 weeks. The rats were randomly assigned to four groups: naive control group, extinction group, physiological saline (PS) group, and Hydrocortisone group, each consisting of 3 male and 3 female rats. Traumatic stress was not induced in the naive control group, while in the extinction group, after traumatic stress, a 3-day fear extinction training was conducted. In the PS group, after traumatic stress, a 3-day fear extinction training was conducted, and intraperitoneal physiological saline was administered. In the Hydrocortisone group, after traumatic stress, a 3-day fear extinction training was conducted, and intraperitoneal Hydrocortisone was administered. Behavioral parameters (duration of avoidance, duration of touch, number of touches, strech attend approach time, number of strech attend posture, freezing time, number of displacements, and anxiety index) and tissue levels of Norepinephrine (NA) and Serotonin (5-HT) in the amygdala complex, hippocampus, prefrontal region, and brainstem regions were compared among the groups. Additionally, correlations between behavioral parameters and NA and 5-HT levels were analyzed. Results: On the day of trauma, behavioral parameters including the duration of avoidance, duration of touch, number of touches, strech attend approach time, number of strech attend posture, freezing time, and number of displacements showed statistically significant differences compared to the naive control group in the extinction group, PS group, and Hydrocortisone group. Improvement was observed in 6 parameters in the PS group, 5 parameters in the extinction group, and 2 parameters in the Hydrocortisone group with the exercises performed after trauma. On the experimental day, a statistically significant difference was found among the four study groups only in terms of the number of touches (p=0.026).