Sağlık çalışanlarının algılanan örgütsel adalet ve farklılıklar yönetiminin insan kaynakları verimliliği üzerindeki etkisi hakkında görüşlerinin değerlendirilmesi: Kamu ve özel hastane örneği
Evaluation of the opinions of healthcare professionals on the effect of perceived organizational justice and differences management on human resources efficiency: Case of public and private hospital
- Tez No: 762617
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarında algılanan örgütsel adaletin ve farklılık yönetiminin insan kaynakları verimliliği üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmada örgütsel adalet, farklılık yönetimi ve insan kaynakları verimlilik ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada örgütsel adalet ve farklılık yönetimi bağımsız değişkeni insan kaynakları verimliliği ise bağımlı değişkeni temsil etmektedir. Araştırma tipi tanımlayıcı – ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışma bir il merkezinde yer alan 3 kamu ve 1 özel hastanede aktif olarak görev yapan 2215 çalışandan 437 kişiye ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın analizinde SPSS paket programı ile ölçek faktörlerinin doğrulanabilmesi için AMOS uygulaması kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile örgütsel adalet, farklılık yönetimi ve insan kaynakları verimliliği arasında anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Bu farklılıklar örgütsel adalet ile cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, unvan, çalışılan kurum ve çalışma biçimi arasında; farklılık yönetimi ile cinsiyet, eğitim düzeyi, unvan, çalışılan kurum ve çalışma biçimi arasında; insan kaynakları verimliliği ile gelir durumu, çalışılan kurum ve kurumdaki çalışma yılı değişkenleri arasında tespit edilmiştir. Araştırma verileri doğrultusunda örgütsel adalet ve insan kaynakları verimliliği arasında yüksek ve pozitif yönlü bir ilişki; farklılık yönetimi ile insan kaynakları verimliliği arasında ise orta düzeyde ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Değişkenler arasında yapılan regresyon analizi sonucunda ise algılanan örgütsel adaletin ve farklılık yönetiminin insan kaynakları verimliliğini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak algılanan örgütsel adaletin ve farklılık yönetiminin insan kaynakları verimliliği üzerindeki etkisini inceleyen bu çalışmanın sağlık sektöründe bir ilk olması nedeniyle yerli literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of perceived organizational justice and diversity management on human resource efficiency among health personnel. For this purpose, organizational justice, diversity management and human resources productivity scales were used in the study. In the research, organizational justice and diversity management represent the independent variable, and human resources productivity represents the dependent variable. The research type is descriptive-relation-seeking type of research. The study was carried out by reaching 437 people out of 2215 employees working actively in 3 public and 1 private hospitals located in a city center. In the analysis of the research, the SPSS package program and the AMOS application were used to verify the scale factors. According to the results of the study, it was seen that there were significant differences between the socio-demographic characteristics of the participants and organizational justice, diversity management and human resource efficiency. These differences are between organizational justice and gender, marital status, education level, title, institution and working style; between diversity management and gender, education level, title, institution and working style; human resources productivity and income status were determined between the variables of the institution and the working year in the institution. In line with the research data, a high and positive relationship between organizational justice and human resource efficiency; It was concluded that there is a moderate and positive relationship between diversity management and human resources productivity. As a result of the regression analysis between the variables, it was determined that perceived organizational justice and diversity management positively affected human resources productivity. Finally, it is thought that this study, which examines the effect of perceived organizational justice and diversity management on human resources productivity, will contribute to the domestic literature as it is a first in the health sector.