Evli bireylerde sosyal medya kullanımı ile evlilik yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi – Batman ili örneği
Examination of the relationship between social media use and marriage life satisfaction in married individuals – the example of Batman
- Tez No: 762619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÇÖLGEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma evli bireylerin evlilikte yaşam doyumu ve sosyal medya kullanım düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında evli bireylerin evlilikte yaşam doyumu ve sosyal medya kullanım düzeylerinin, yaş, eğitim düzeyi, evlilik süresi, çocuk sahibi olma, gelir düzeyi, evde internet bağlantısı bulunma, sosyal medyada geçirilen süre ve paylaşım sıklığı değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları Batman ili ve ilçelerinde ikamet eden 18 yaş ve üstü 200 kadın ve 200 erkek olmak üzere toplam 400 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak evli bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Evlilikte Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Sosyal Medya Kullanım Ölçeği”kullanılmıştır. Evlilikte yaşam doyumu ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the relationship between married individuals' marital life satisfaction and social media usage levels. Within the scope of the research, it was also examined whether the married individuals' levels of life satisfaction and social media use differ significantly in terms of age, education level, duration of marriage, having children, income level, internet connection at home, time spent on social media and frequency of sharing. The participants of the study consisted of 400 married individuals, 200 women and 200 men, aged 18 and over, residing in Batman province and its districts. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models.“Socio-Demographic Information Form”was used as a data collection tool in order to reach the demographic information of married individuals. In addition,“Marriage Satisfaction Scale”and“Social Media Usage Scale”were used. Pearson Product-Moment Correlation analysis was applied to determine the relationship between life satisfaction in marriage and social media use.