Evaluation of the mentoring system from the perspectives of cooperating teacher trainers, cooperating teachers, student teachers and university supervisors in english language teaching department
Uygulama öğretmenliği modelinin uygulama öğretmeni eğitmenleri, uygulama öğretmenleri, uygulama öğrencileri ve uygulama öğretim elemanları perspektifinden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 762648
  2. Yazar: MEHMET SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Uygulama öğretmenliği, öğretmen eğitiminde vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Türkiye'de 2018 yılında, Klinik Danışmanlık Modeli (KDM) olarak adlandırılan yeni bir model uygulamaya konulmuştur, ancak uygulama sürecinin ve modelin süreçteki tüm paydaşların bakış açılarından değerlendirilmesi ile ilgili ülke çapında bir araştırma çalışması henüz bulunmamaktadır. Bunu dikkate alarak, mevcut çalışma; uygulama öğretmenliği modelinin, uygulama öğretmeni eğitmenleri, uygulama öğretim elemanları, uygulama öğretmenleri ve uygulama öğrencileri perspektifinden değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Çalışma, karma yöntem araştırma desenini benimsemiştir. Çalışmaya, 22 farklı branştan ve 80 ilden 225 uygulama öğretmeni eğitmeni, İngilizce öğretmenleri arasından 45 uygulama öğretmeni, İngilizce öğretmenliği bölümünden 106 uygulama öğrencisi ve fakültelerin İngilizce öğretmenliği bölümlerinden 12 uygulama öğretim elemanı katılmıştır. Sonuçlar, sürece dahil olan tarafların KDM'ne yönelik algılarının değişen oranlarda olumlu olduğunu ortaya koymuştur. Nicel bulgular, açık uçlu sorular ve yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanan nitel veriler aracılığıyla detaylandırılmıştır. Paydaşların süreçte karşılaştıkları zorluklar ve farklı katılımcı grupları tarafından sunulan öneriler de nitel veriler ışığında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Practicum plays an indispensable role in teacher education. In 2018, a new model called the Clinical Supervision Model (CSM) was put into practice in Turkey; however, there is no nationwide research study related to the evaluation of the practicum process and the model from the perspectives of all the stakeholders in the process. With this in mind, the current study aims at evaluating the mentoring system and the CSM from the perspectives of the cooperating teacher trainers (CTT), university supervisors (US), cooperating teachers (CT), and student teachers (ST). The study adopted a mixed-method research design. 225 CTTs from 22 different branches and 80 provinces, 45 CTs from the ELT branch, 106 STs in the ELT department and 12 USs from ELT departments participated in the study. The results revealed that the perceptions of the parties involved in the process were positive towards the CSM with varying degrees. The quantitative findings were elaborated through the qualitative data gathered through open-ended questions and structured interviews. The challenges that the stakeholders face in the process and the suggestions offered by different participant groups were also identified in the light of the qualitative data.