The effect of international trade on economic growth in Nigeria
Uluslararası ticaretin Nijerya'da ekonomik büyümeye etkisi
- Tez No: 762649
- Danışmanlar: DOÇ. YUNUS ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, uluslararası ticaretin Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışma, doğrudan yabancı yatırım (DYY), ihracat, ithalat ve enflasyonun Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, son derece güvenilir, hatasız ve önyargısız bir kelime bankası veri göstergesinden alınan ikincil verileri kullanmaktadır ve çalışma verileri 1981 ile 2019 arasındaki bir zaman serisidir. Birim kök testi, eşbütünleşme ve otoregresif dağılım gecikmesi kullanılmıştır. değişkenlerin ne kadar güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu anlamaya yönelik çalışma (ARDL). Çalışma, kısa vadede DYY'nin Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldu. Ancak uzun vadede DYY'nin Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Nijerya'daki DYY, kısa vadede faydalıdır, bu da istihdam fırsatlarını genişleten ve bir ülkenin finans ve teknoloji endüstrilerini güçlendiren düşük sermaye yoğun girişimlerde büyümeye yol açabilir. Nijerya hükümeti, kısa vadede DYY'yi ve pazar boyutunu artıracak politikalar uygulamalıdır. Çalışma ayrıca ihracat ve ithalatın Nijerya'nın ekonomik gelişimini hem kısa hem de uzun vadede etkilemediğini ortaya koydu. Fon eksikliği, modern teknoloji, sınırlı yönetim becerileri ve deneyimsiz bir işgücü nedeniyle Nijeryalı işletmelerin karşılaştığı zorluklardan bazılarıdır ve mal ve hizmetlerini ihraç etmeye çalışırken ihracat ve ithalatın ekonomik kalkınma üzerinde önemli bir etkisi olmamasına neden olmuştur. Hükümet, aşırı ithalattan kaçınmak için vergi indirimleri, düzenleyici değişiklikler, tarifeler ve ithalat kontrolleri kullanmalıdır. Devlet sübvansiyonları, ithalatı azaltırken ihracatı artırabilir ve bu da daha fazla ekonomik genişlemeye yol açabilir. Çalışma, kısa vadede enflasyonun Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, uzun vadede ise enflasyonun olumsuz bir etkiye sahip olduğunu buldu. Kısa vadede enflasyon kârları artırır çünkü üreticiler ürünlerini daha yüksek fiyatlara satabilirler, yatırımcılar ve girişimciler yatırım yapmaya ve üretim, istihdam ve gelir artışına yönlendirilir. Enflasyonun uzun vadede Nijerya ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve hükümet ekonomiyi istikrara kavuşturmak için piyasaya ve para politikasına müdahale etmelidir.
Özet (Çeviri)
The research examines the effect of international trade on the economic growth of Nigeria. This study aims to analyze the impact of foreign direct investment (FDI), exports, imports, and inflation, on Nigeria's economic growth. The study uses secondary data from a word bank data indicator which is highly reliable, and free from error and biases, and the study data was a time series from 1981 to 2019. The unit root test, cointegration, and autoregressive distribution lag were used in the study to figure out how strongly the variables were associated (ARDL). The study found that in the short-run the FDI has a positive effect on the economic growth of Nigeria. But in long run, FDI has a negative effect on the economic growth of Nigeria and this result was found by statistically significant. The FDI in Nigeria is beneficial in the short term, which can lead to growth in low-capital-intensive startups, which expands employment opportunities and strengthens a country's finance and technology industries. The Nigerian government should implement policies to increase FDI in the short term and market size. The study also found that exports and imports do not affect Nigeria's economic development in both the short and long term. Because of a lack of funds, modern technology, limited management skills, and an inexperienced workforce are some of the challenges that faced Nigerian businesses and caused the exports and imports have no significant influence on economic development while attempting to export its goods and services. The government should use tax cuts, regulatory modifications, tariffs, and import controls to avoid excessive imports. Government subsidies may increase exports while decreasing imports, leading to greater economic expansion. The study found that in the short-run inflation has a positive effect on Nigeria's economic growth, in the long run, inflation has a negative effect. In the short term, inflation boosts profits because producers can sell their products at greater prices, investors and entrepreneurs are driven to invest, and output, employment, and income growth. Inflation has a negative influence on Nigeria's economy over the long run, and the government must interfere in the market and monetary policy to stabilize the economy.