Jeotermal enerjinin Ağrı ili ekonomisi için önemi: Diyadinilçesi swot analizi
The importance of geothermal energy for the economy of Ağrı: Diyadin district swot analysis
  1. Tez No: 762647
  2. Yazar: REMZİYE SOLMAZ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ÖZGE BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarında dışa bağımlılığımız ülke ekonomisine olumsuz yüklerin başında gelmektedir. Bu yükün azaltılması ancak yerli kaynakların daha fazla kullanılmasıyla enerji üretilmesine bağlıdır. Son yıllarda enerji üretim kaynaklarının çeşitlendirilmesi yaklaşımı, öz kaynak jeotermal kaynaklarımıza olan ilgiyi ve yatırımları artırmıştır. Jeotermal kaynaklar kullanılarak elektrik üretiminin yanı sıra ısınma, sağlık ve termal turizm gibi uygulamalar, tarımsal kullanımlar yaygınlaşmakta ve ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Gelişen ve günümüz enerji teknolojileri arasında yer alan jeotermal enerji kaynakları, elektrik enerjisi üretimi, ısıtma sistemleri ve tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Jeotermal kaynakların yenilenebilir enerji teknolojileri arasında yer alması, çevre dostu olması ve ekonomik olarak kullanılması, özellikle Doğu Anadolu bölgelerindeki zorlu koşullarda tarım ve seracılık faaliyetlerinde etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Çalışmada, Ağrı ili Diyadin İlçesi örneklemiyle Türkiye'deki yenilenebilir kaynaklardan jeotermalin SWOT analizi yapılmış, jeotermalin enerji sektörü açısından güçlü - zayıf yönleri ortaya konulmuş, olası fırsat - tehditler analiz edilmiş ve kazanımlar incelenmiş ve olası kayıplar tartışmaya açılmıştır. Analiz için geniş bir literatür çalışması yapılmış, konu ile ilgili sivil toplum kuruluşları, üreticiler, kamu ve özel sektör temsilcilerinin görüşleri irdelenmiş ve TÜİK, T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, MTA, TMMBO, ETKB, MAPEG, MEB, TUİK verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacı, jeotermalin genelde Türkiye, özelde Ağrı İli Diyadin İlçesi için önemini ortaya koymak, Ağrı İli Diyadin İlçesi için taşıdığı risk ve kazanımlara işaret etmek ve konuya tüm paydaşların dikkatini çekerek gerekli çalışmaların yapılmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Our foreign dependence on energy resources such as oil and natural gas is one of the leading negative burdens on the country's economy. Reducing this burden only depends on the production of energy by using more domestic resources. In recent years, the diversification approach of energy production resources has increased the interest and investments in our own geothermal resources. In addition to electricity production using geothermal resources, applications such as heating, health and thermal tourism, agricultural uses are becoming widespread and making a significant contribution to the economy. Geothermal energy sources, which are among the developing and today's energy technologies, are widely used in many areas such as electrical energy production, heating systems and agricultural applications. The fact that geothermal resources are among the renewable energy technologies, that they are environmentally friendly and used economically ensures that they are used effectively in agriculture and greenhouse activities, especially in difficult conditions in the Eastern Anatolian regions. In the study, SWOT analysis of geothermal from renewable resources in Turkey was made with the sample of Diyadin District of Ağrı province, strengths and weaknesses of geothermal in terms of energy sector were revealed, possible opportunities and threats were analyzed, gains were examined and possible losses were discussed. For the analysis, a wide literature study was conducted, the opinions of non-governmental organizations, producers, public and private sector representatives were examined and TURKSTAT, T.C. Data from Ministry of Energy and Natural Resources, MTA, TMMBO, MENR, MAPEG, MEB, TUIK were used. The aim of the study is to reveal the importance of geothermal for Turkey in general and Diyadin District of Ağrı Province in particular, to point out the risks and benefits it carries for Diyadin District of Ağrı Province, and to contribute to the necessary studies by drawing the attention of all stakeholders.