Yüksek performanslı bir desen haritalama algoritmasının geliştirilmesi
- Tez No: 76269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
YÜKSEK PERFORMANSLI BİR DESEN HARITALAMA ALGORİTMASININ GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Baha ŞEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık,1998 ÖZET Bu çalışmada şimdiye kadar geliştirilmiş olan bir çok desen haritalaması algoritması incelenerek uygulama alanları ve uygulanabilirlik dereceleri incelenmiştir. Şimdiye kadar geliştirilen desen haritalaması algoritmalarının gösterdikleri performans ve ihtiyaç duydukları donanım açısından birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen algoritma ise uygulama kolaylığı sağlaması ve çok büyük bir donanıma ihtiyaç duymaması yönünden avantaj sağlamaktadır. Geliştirilen algoritma aynı zamanda desen haritalamanın mantığını ve çalışma sistemini basit bir şekilde ortaya koyabilecek bir eğitim materyali olacak şekilde geliştirilmiş ve bu yönde bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım içerisinde 3B'lu nesnelere gerçekçilik kazandıran Flat Shading, Goroud Shading gibi diğer yöntemlere ilişkin örnek uygulamalarda bulunmaktadır. Bilim Kodu : 225.10.01 Anahtar Kelimeler : Desen Haritalaması, 3B'lu Grafik Programlama Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
DEVELOPING A TEXTURE MAPPING ALGORITHM (M.Sc. Thesis) Baha ŞEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT In this study, texture mapping algorithms that has been developed to date have been examined, and their application areas along with their feasibilities have been explored. Texture mapping algorithms have advantages and disadvantages -when compared to each other- in terms of their performance and hardware requirements. The advantage of the algorithm that has been developed is that it does not need powerful hardware and can easily be applied to different surfaces. The developed system can be used as an education material. The algorithm reveals the logic of texture mapping and it's working mechanisms in a simple manner. This software includes some samples of applications such as“Flat Shading”and“Goroud Shading”that gives to the object 3D effects and realism. Science code : 225.10.01 Key Words : Texture Mapping, 3D Graphics Programming Page Number : 82 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk BAY