Bir gözetim tekniği olarak kapalı devre kameraların kullanılması ve kişisel verilerin korunması
Implementation of closed circuit television cameras as a surveillance technique and protection of personal data
  1. Tez No: 762701
  2. Yazar: CANBERK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KÜZECİ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma kapsamında; kapalı devre kamera sistemlerinin günümüzdeki hızlı teknolojik ilerlemeler ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmasının bireylerin özel hayatlarının gizliliğinin ve kişisel verilerinin korunmasına etkileri aktarılmıştır. Uygulamada Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun getirdiği düzenlemelere riayet edilmesi bilhassa gözetleyenlerin keyfi ya da ölçüsüz davranışlarının önüne geçilmesini sağlamıştır. Nitekim bu Kanun, gözetim ilişkisindeki zayıf taraf olan bireyin mağduriyetinin azaltılmasına yardımcı olmuştur.“Gözetim Kavramı, Gözetimin Tarihsel Gelişimi ve Kapalı Devre Kamera Sistemleri”başlığını taşıyan birinci bölümde, gözetim kavramının ne olduğu, tarihsel süreç içerisinde gözetim faaliyetlerinin ne şekillerde ifa edildiği, farklı sosyo-ekonomik kuramlar içerisinde gözetim faaliyetlerinin nasıl kullanıldığı, teknolojik gelişmelerle birlikte nasıl gözetim toplumuna dönüşüldüğü ve kapalı devre kamera sisteminin tanımı ve unsurları ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise kapalı devre kameralar özelinde gözetimin nasıl yapıldığı, bu teknik dahilinde yapılan gözetimin kanuni dayanağının ve amacının ne olduğu vurgulanarak, kamuya açık ve kapalı alanlardaki ya da farklılık arz eden diğer alanlardaki gözetime dair farklı uygulamalara değinilmiştir. Son olarak, çalışmamızın üçüncü bölümünde kapalı devre kameralar ile gözetlenenlerin kişisel verilerinin korunmasına dair Türk hukuk sistemi içerisinde bir değerlendirme yapılmış ve karşılaştırmalı hukukta yer bulan mevzuat, uygulama ve başta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları olmak üzere diğer yargı kararlarından dikkat çeken ve tarafımıza bu yönde yol gösterebilecek hususlar ortaya konularak, ülkemizde yerleşmesi gereken düzenlemeler hakkında görüş bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using of closed-circuit camera systems in different areas within the framework of today's rapid technological acceleration and the difficulty of avoiding surveillance activities relating this surrounding activities and the importance of protecting the privacy of individuals' private lives and personal data has been conveyed in the scope of this study. In practice, by complying with the regulations brought by the Law on the Protection of Personal Data, it could be possible to prevent permissive or disproportionate behavior of the surveillant for a individiual monitored. Indeed, Law on the Protection of Personal Data facilitates reducing victimization for the individual, who has not equal mechanism to defend themselves in the surveillance relationship. The first chapter titled,“The Concept of Surveillance, Historical Development of Surveillance and the CCTV ”, explains what the concept of surveillance is, the execution of surveillance activities in the historical process, how surveillance activities are used in different socio-economic theories, how we have turned into a surveillance society with technological development are growing constantly, besides the definition and components of the CCTVs. In the second part, different implementations of surveillance in public and non-public areas or in other areas that differ are mentioned, by emphasizing how the surveillance is applied in particular for closed circuit cameras and the legal basis and purpose of the surveillance decided within this technique. The third and final section assesses Turkish legal system regarding the protection of the personal data of those who are monitored with closed circuit cameras. Addition to that issues that draw attention from the legislation of comparative law, practice and other judicial decisions, especially the decisions of the European Court of Human Rights which deemed to guide us in this direction and opinions were expressed about the regulations that should be adapted in Turkish legal system.