Alt ürün kirası
Sub-product rent
  1. Tez No: 762703
  2. Yazar: ZEYNEP KOCAKALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ürün kirası sözleşmeleri uygulamada sıklıkla kullanılan ve gelişen ekonomi ile önemi artan sözleşmelerdir. Özellikle adi kira ve konut ve çatılı iş yeri kiralarından farklı olarak hakların, şirketlerin, işletmelerin de ürün kirası sözleşmesine konu edilebilmesi, bu sözleşmelerin kullanım alanını ve önemini artırmıştır. Alt ürün kirası sözleşmelerine ilişkin olarak yapılan çalışmaların sayısının az olması da göz önüne alınarak alt ürün kirası sözleşmelerinin incelenmesi gerekli görülmüştür. Çalışmamızın amacı her geçen gün kullanım alanı yaygınlaşan ürün kirası sözleşmelerinin ve bu sözleşmelerde sözleşme konusu şeyin üçüncü bir kişiye tekrar kiraya verilmesi hususunun incelenmesidir. Alt ürün kirası sözleşmesinin ürün kirasının sözleşmesinin bir türü olması nedeniyle konunun iyi anlaşılması için ilk olarak ürün kirası sözleşmesi ve alt kira sözleşmeleri hakkında genel bilgi verilmesi gerekli görülmüştür. Ardından alt ürün kirası sözleşmeleri benzer sözleşmeler ile kıyaslanmıştır. Devamında alt ürün kirası sözleşmelerinde tarafların hak ve borçları incelenmiş ve son olarak alt ürün kirası sözleşmelerinin sona ermesi ve sonuçları anlatılmıştır. Edinilen kanaatler ise sonuç kısmında toparlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Product rent contracts are contracts that commonly used in the application and their importance increases by the developing economy. Especially, being able to include rights, companies, enterprises to product rent contract differently from ordinary rent and roofed workplace rent contract has increased these contracts field and importance. By considering that the number of studies have been made regarding on sub-product rent contracts is less, it's seen necessary to make an examination of sub-product rental contracts accordingly. Our study's aim is to examine product rental contracts which are being more commonly used every passing day and re-renting the subject of the contract to a third party. In order to make sense of the subject, it is seen necessary to provide a general information about product rent contracts has been provided with the reason of sub-product rent contracts being a type of product rental contracts. Afterwards sub-rental contracts have been compared with similar contracts. Afterwards the rights and debts of the parties have been examined and consequently the termination and results of sub-product rent contracts have been explained. The obtained opinions have been gathered in the conclusion part.