Değişen toplumda kadının kültür aktarımındaki rolü
The role of women in cultural transfer in a changing society
- Tez No: 762715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Değişen Toplumda Kadının Kültür Aktarımındaki Rolü adlı bu çalışmada toplumlar hızlı veya yavaş değişimler geçirmiş olsalar dagerek geleneksel gerekse de modern toplumlarda kadının toplumda oynamış olduğu roller her zaman önemini korumaktadır. Bir milleti millet yapan o toplumun ortaya koymuş olduğu değerler olduğuna göre bu değerlerin toplamına kültür diyebiliriz. Bir toplumun değer ve inançlarının dolayısıyla kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması bu değerlerin gelişerek yaşatılması açısından önemlidir. Günümüz kitle iletişim araçlarının hızla geliştiği toplumlarda sanayileşme, kentlileşme, modernizm, postmodernizm, tüketim kültürü, moda, kitle iletişim araçları, sosyal medya gibi gelişmeler kadının özel hayattan çıkarak kamusal hayata dâhil olmasına ve tüm bunların sonucunda eğitim seviyesinin yükselmesine, ekonomik olarak özgürlüğe kavuşmasına neden olmuştur. Toplum içerisinde kadının kültürel değerleri gelecek kuşaklara aktarmasını bu kavramlar çerçevesinde değerlendirerekgünümüz dünyasında toplumsal ve kültürel gelişmelerin bunlara göre şekil alarak devam ettiğini söyleyebiliriz. Araştırmamız toplumun en önemli yapı taşı olan, aslında toplumu toplum yapan kültür kavramı, kültürün aktarımı ve bu aktarımda en önemli unsur olan kadının kültür aktarımında ne tür rol üstlendiği, bu rolün kültür ve toplumun devamlılığı açısından önemleri üzerine olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study titled The Role of Women in the Transfer of Culture in a Changing Society, although societies have undergone rapid or slow changes, the roles played by women in society in both traditional and modern societies are always important. Since it is the values that the society has put forward that makes a nation a nation, we can call the sum of these values culture. Transferring the values and beliefs of a society and thus its culture to future generations is important in terms of developing and keeping these values alive. In societies where today's mass media are developing rapidly, developments such as industrialization, urbanization, modernism, postmodernism, consumer culture, fashion, mass media, social media have caused women to leave private life and participate in public life and as a result of all these, the educational level of women has increased and gained economic freedom. . By evaluating the transfer of cultural values to future generations by women within the framework of these concepts, we can say that in today's world, social and cultural developments continue taking shape accordingly. Our research will focus on the concept of culture, which is the most important building block of society, which actually makes society a society, the transfer of culture and what kind of role women play in the transfer of culture, which is the most important factor in this transfer, and the importance of this role in terms of the continuity of culture and society.