Sürdürülebilir turizm kapsamında yerel halkın görüşlerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Kuşadası örneği
A research on determine the views of local residents in the content of sustainable tourism: The case of Kuşadasi
  1. Tez No: 762729
  2. Yazar: ANIL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Aydın ilinin köklü geçmişe sahip turizm destinasyonlarından biri olan Kuşadası, günümüzde de turizm hareketliliğinin yoğun yaşandığı önemli bir destinasyondur. Kuşadası'nın tarihi boyunca artan turizm hareketliliği, yerel halkın yaşamında önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Destinasyonda geçmişte tarıma dayalı olan ekonomi, giderek turizme doğru eğilim göstermiştir. Bu değişimin sonucunda, yerel halkın ve destinasyonun yaşamında sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan birtakım avantajlar ve dezavantajlar ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, turizm faaliyetlerinin yıllar boyunca devamlılığının sağlanabilmesi için yerel halkın mevcut turizm görüşlerinin yanı sıra geleceğin turizmine yönelik görüşlerinin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan görüşme tekniği kullanılarak, 30 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin her biri yalnızca 13 sorudan oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarını elde etmek için betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi birlikte kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, destinasyonda tespit edilen çevre kirliliği, çarpık yapılaşma, tanıtım faaliyetlerinin ve ekonomik kazançların yetersizliği, yerel halkın davranış sorunları, taşıma kapasitesi ve altyapı sorunlarına yönelik yerel halka ve yerel yönetimlere çeşitli çözümler ve öneriler sunulmuştur. Ayrıca, yerel halk ile ilişkili olan bu fikirler, turizm ile doğrudan ilişkili olan veya doğrudan ilişkili olmayan katılımcıların meslek gruplarına göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kuşadası, one of the tourism destinations of Aydın province with a long-grounded history, is a crucial destination where tourism population is densely today. The increasing tourism activities have caused drastically changes on life of local residents over its history. The economy of the destination, which was based on agriculture in past, has shown a inclination towards tourism activities gradually. In the wake of this transformation, some social, economic and environmental advantages and disadvantages have emerged in life of local residents and the destination. In the context that, it was investigated into their opinions about not only current tourism but also future of tourism so that tourism activities can maintain throughout years. Inquiry has been carried out with 30 volunteer people by using the interview technique, which is one of the qualitative research methods. Each interview include in merely 13 question. Descriptive analysis and content analysis have been used together in order to obtain the inquiry outcomes. As a consequence of research, miscellaneous solutions and recommends have been suggested to tourism workers and local governments about environmental pollution, unplanned construction, inadequate of promotional activities and economic acquisitions, behavioral problems of local people, carrying capacity and infrastructure problems detected in the destination. On the other hand, the opinions which associated with local residents have been classificated as their profession which related to direct with tourism or indirect with tourism.