Sürdürülebilir turizm için stratejilerin geliştirilmesi: Kuzey Antalya Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi örneği
The development of strategies for sustainable tourism: The sample of North Antalya and Tourism Conservation and Development Area
  1. Tez No: 434737
  2. Yazar: SEZEN GIRAN TAŞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Çalışmada, Kuzey Antalya KTKGB'nin doğal peyzaj değerlerinin yanında kültürel ve sosyal değerlerini de göz önünde tutan stratejik turizm planlamasının yapılması hedeflenmiştir. Çalışmanın başlangıcında, araştırma alanının doğal ve kültürel peyzaj envanteri yapılmıştır. Arc GIS 9.1 programıyla veri tabanı oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, Kuzey Antalya KTKGB içinde yaşayan farklı sosyo – ekonomik düzeydeki 110 kişiye 'Anket' yapılmıştır. Anket çalışmasıyla, yerel halkın profilinin belirlenmesi, araştırma alanının doğal ve kültürel turizm potansiyelinin saptanması, yerel halkın turizm hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi, yerel halkın turizmden beklentilerinin ve turizme katkılarının saptanması, KTB tarafından alana yapılması planlanan turizm faaliyetleri hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Her bir bağımlı değişken ile bağımsız değişkenin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Gruplar arasındaki farklılığın hangi grup ya da gruplardan kaynaklandığını tespit etmek için, örneklem büyüklüğünün eşit olmaması ve yapılan akademik çalışmalarda sıklıkla kullanılması göz önüne alınarak en küçük anlamlı fark (LSD)testi kullanılmıştır. Araştırmanın bir sonraki aşamasında SWOT analizi tekniği ile çalışma alanının güçlü yanlar, zayıf yanlar, fırsatlar ve tehditler ortaya konulmaktadır. SWOT analiziyle oluşturulan SWOT alt faktörleri ve turizm çeşitlerine ilişkin alternatiflere A'WOT tekniğiyle sayısal değer atanarak değerlendirilmiştir. KTB çalışma alanında 6 turizm çeşidi (golf, temalı park, F3 pisti, film stüdyosu, sergi-kongre ve fuar merkezi, motosiklet-bisiklet-offroad alanı), uzmanlar tarafından ise 4 turizm çeşidi (doğa turizmi, kültür turizmi, kırsal turizm ve yayla turizmi) değerlendirilmeye alınmıştır. Golf turizmi, temalı park, film stüdyosu, sergi-kongre ve fuar merkezi, F3 -motosiklet-offroad alanı, bisiklet güzergahı, doğa yürüyüşü ve tarımsal turizm alanlarının çalışma alanı için uygunlukları saptanmıştır. Son kısmında ise elde edilen tüm veriler doğrultusunda çalışma alanında geliştirilebilecek sürdürülebilir turizm stratejileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to perform the strategic tourism planning that is considering also the cultural and social values, in addition to the natural landscape values of North Antalya Culture and Tourism Conservation and Development Area. Survey was conducted with 110 people in order to determine the attitudes of the people regarding the tourism developments in their region. With the survey conducted, the determination of the profile of the local population, the detection of the natural and cultural tourism potential of the research area, the determination of the opinions of local people about tourism, the determination of the expectations of the local population from tourism and their contributions to tourism, revealing their opinions about the tourism activities which are planned to be done to the area by KTB was targeted. ANOVA was performed in the comparison of each dependent variable with the independent variable. SWOT analysis technique which is an important analysis technique of the strategic tourism planning, the strengths, weaknesses, opportunities and threats of the work area are revealed. It is evaluated by assigning numerical values by the A'WOT technique to the SWOT sub-factors that are generated by SWOT analysis and to the alternatives related to tourism types.İn the work area of KTB and by the experts was evaluated. In the conclusion of the thesis, in accordance with the whole data obtained, tourism strategies that can be able to be developed and sustainable for work area are determined.