Sürdürülebilirlik kapsamında Kemaliye (Erzincan) ilçesi ekoturizm potansiyeli ve yerel halkın ekoturizm algısı
Sustainability within the scope of Kemaliye (Erzincan) district ecotourism potential and local community's ecotourism perception
- Tez No: 986137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKPINAR KÜLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde ekoturizm potansiyelini ortaya koymak ve yerel halkın ekoturizme yönelik algısını değerlendirmektir. Bu amaçla, ilçenin ekoturizm potansiyelini çok ölçütlü ve mekânsal analizlerle belirlemek ve aynı zamanda yerel halkın ekoturizm algısını nicel (anket) ve nitel (görüşme) verilerle anlamlandırmak ve sürdürülebilirlik ölçütlerini politika ve planlama önerilerine dönüştürebilecek çok bileşenli bir yöntemsel çerçeve sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmada, Kemaliye'nin doğal, kültürel ve tarihi peyzaj değerlerinin sürdürülebilirlik çerçevesinde turizme kazandırılması hedeflenmiştir. Ayrıca ekoturizmin kırsal kalkınma, istihdam ve yerel ekonomik gelişim üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada literatür taramasının yanı sıra anket yöntemi kullanılmıştır. Kemaliye'de yaşayan yerel halk ile gerçekleştirilen anketler aracılığıyla, bireylerin ekoturizme bakış açıları, katılım düzeyleri ve ekoturizmin ilçeye katkılarına dair görüşleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, tanımlayıcı istatistikler ve karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi ile ekoturizm faaliyet türleri önceliklendirilmiştir. Yapılan çalışmanın yönteminde ekoturizm potansiyelini etkileyen doğal ve kültürel kriterler belirlenmiş, bu kriterler uzman görüşleriyle AHS yöntemi aracılığıyla ağırlıklandırılmıştır. Bu amaçla çalışma, sürdürülebilirlik ölçütlerini politika ve planlama önerilerine dönüştürebilecek çok bileşenli bir yöntemsel çerçeve ortaya koymaktadır. Bulgular: Çalışmada, en uygun ekoturizm etkinliğinin belirlenmesi amacıyla çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) kullanılmıştır. AHS kapsamında oluşturulan karar hiyerarşisinin ikinci düzeyinde yer alan kriterler Doğal Kaynak Değerleri Üzerinde Baskı, Kültürel Değişim, Bölgenin Tanıtımı, Altyapıda Gelişme ile İstihdam ve Gelir olarak belirlenmiştir. Üçüncü düzeyi oluşturan alternatifler ise Flora ve Fauna Gözlemleme, Doğa Yürüyüşü (Trekking), Festival ve Yayla Turizmi, Tarih ve İnanç Turizmi ile Geleneksel Ürünler ve Gastronomi (Yemek) Turizmi şeklinde tanımlanmıştır. AHS analizi sonucunda, katılımcıların öncelik değerleri ve ikinci düzey öncelik matrisi dikkate alındığında, ekoturizm faaliyetlerinin bölgeye en yüksek katkıyı (0,3245) oranıyla“Bölgenin Tanıtımı”kriteri üzerinden sağlayacağı belirlenmiştir. Bununla birlikte, üçüncü düzey öncelik matrisleri incelendiğinde, Kemaliye ilçesi için en uygun ekoturizm etkinliğinin %32,92 oranıyla“Festival ve Yayla Turizmi”olduğu tespit edilmiştir. Çalışma alanı açısından en düşük uygunluk düzeyine sahip ekoturizm etkinliği ise“Termal Turizm”olarak belirlenmiştir. Anket sonuçları yerel halkın ekoturizme olumlu yaklaştığını, özellikle bölgenin tanıtımı, ekonomik gelir artışı ve istihdam olanaklarının geliştirilmesi açısından ekoturizmin önemli bir fırsat sunduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, alt yapı eksiklikleri, tanıtım yetersizliği ve sürdürülebilir planlama noktasında zayıflıkların bulunduğu da belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmadan elde edilen bulgular, Kemaliye'nin ekoturizm açısından önemli fırsatlar barındırdığını ve sürdürülebilir turizm politikaları ile bölgenin kalkınmasına katkı sağlanabileceğini göstermektedir. Yerel halkın ekoturizme yönelik olumlu tutumu, sürecin başarıyla ilerleyebilmesi için önemli bir avantajdır. Ancak sürdürülebilir bir ekoturizm için altyapı yatırımları, eğitim çalışmaları ve tanıtım faaliyetlerinin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to demonstrate the ecotourism potential in the Kemaliye district of Erzincan and to assess the local community's perception of ecotourism. To this end, we aimed to determine the district's ecotourism potential through multi-criteria and spatial analyses. We also aimed to interpret local community perceptions of ecotourism using quantitative (survey) and qualitative (interview) data. We also aimed to present a multi-component methodological framework that can translate sustainability criteria into policy and planning recommendations. The study aimed to integrate Kemaliye's natural, cultural, and historical landscape values into tourism within a sustainable framework. We also aimed to determine the impacts of ecotourism on rural development, employment, and local economic growth. Method: The research utilized a survey method in addition to a literature review. Surveys were conducted with local residents of Kemaliye to assess their perspectives on ecotourism, their participation levels, and their views on its contributions to the district. The data obtained were analyzed using SPSS, and descriptive statistics and comparative assessments were conducted. Furthermore, ecotourism activity types were prioritized using the Analytical Hierarchy Process (AHP). The study methodology identified natural and cultural criteria affecting ecotourism potential, and these criteria were weighted using the AHP method based on expert opinions. To this end, the study presents a multi-component methodological framework that can translate sustainability criteria into policy and planning recommendations. Findings: In the study, the Analytical Hierarchy Process (AHP), a multi-criteria decision-making method, was used to determine the most appropriate ecotourism activity. The criteria at the second level of the decision hierarchy created within the scope of the AHP were determined as Pressure on Natural Resource Values, Cultural Change, Promotion of the Region, Infrastructure Development, and Employment and Income. The alternatives constituting the third level were defined as Flora and Fauna Observation, Nature Walks (Trekking), Festival and Highland Tourism, History and Faith Tourism, and Traditional Products and Gastronomy Tourism. As a result of the AHP analysis, considering the participants' priority values and the second-level priority matrix, it was determined that ecotourism activities would provide the highest contribution to the region through the“Promotion of the Region”criterion with a rate of (0.3245). However, when the third-level priority matrices were examined, it was determined that the most appropriate ecotourism activity for the Kemaliye district was“Festival and Highland Tourism”with a rate of 32.92%. The ecotourism activity with the lowest suitability level for the study area was determined as“Thermal Tourism”. The positive attitude of local people towards ecotourism, its specific regional distribution, increased economic income, and the expansion of its use opportunities represent a significant opportunity for comprehensive ecotourism. However, weaknesses such as inadequate infrastructure, lack of promotion, and a lack of sustainable planning have also been identified. Conclusion: The findings of the study show that Kemaliye has considerable opportunities in terms of ecotourism and that sustainable tourism policies can contribute to the region's development. The local community's positive attitude towards ecotourism is an important advantage for the successful progress of the process. Nevertheless, infrastructure investments, educational programs, and promotional activities need to be increased to ensure sustainable ecotourism.