Bir altın açık ocağının nihai ve en uygun sınırlarının belirlenmesi
Determination of ultimate and optimum pit limits of an open pit gold mine
  1. Tez No: 762732
  2. Yazar: LIAQAT KHEZRAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDEM, DR. BAHADIR ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında bir altın maden sahasına ait sondaj verileri kullanılarak açık ocak planlaması yapılmıştır. Çalışma sahasına ait 56 sondaj logundan ve öznitelik verilerinden faydalanılarak veri tabanı oluşturulmuştur. Sahadaki kayaç tabakalarının üç boyutlu katı gövde ve jeolojik modelleri hazırlanmıştır. Ters mesafe ile ağırlıklandırma yöntemi kullanılarak, cevher blok modeli içindeki tüm alt blokların tenör değerleri kestirilmiştir. Altın maden kaynağının en büyük bölümünün kazançlı biçimde işletilebileceği en büyük nihai ocak kabuğu ve sınırları belirlenmiştir. İşletme, cevher zenginleştirme, izabe ve başlangıç yatırımlarına dair parametre değerlerine dayalı olarak yuvalı ocak optimizasyonu yapılmıştır. En kötü durum Resource estimationve sabit adımlı ilerleme senaryoları uyarınca optimum ocak kabuğu seçilmiştir. Optimum ocak kabuğu üzerine çift-yönlü taşıma yolları tasarımlanmıştır. Son aşamada ise belirli bir yıllık üretim planı ve kısıtlar altında üretim çizelgelemesi yapılmış olup bu çizelgenin farklı ölçütler ile optimizasyon denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's thesis, open pit planning was made by using the drillhole data of a gold mine field. Using logs from 56 drillholes and attribute data from the study area, a drillhole database was created. Three-dimensional solid body models and geologic models of the rock layers were produced. Ore grades of all sub-blocks in the ore block model were estimated using the inverse distance weighting method. The largest ultimate pit shell, as well as its boundaries, have been determined, where the majority of the gold mineral resource can be profitably exploited. A nested pit optimization was performed using the parameter values for ore extraction, mineral dressing, smelting, and capital investments. According to the worst-case and constant-lag extraction scenarios, the optimum pit shell was assigned. Two-way transport paths are designed on the optimum furnace shell. The last stage involved production scheduling under a specific annual production plan and constraints, as well as optimization trials using various schedule criteria.