Uluslararası ticarette proje yönetim tekniklerinin araştırılması ve uygulama esasları: Çok kriterli karar verme modeli olan AHP'nin proje yönetim tekniği belirlemede kullanılması
Research and application principles of project management techniques in international trade: Using AHP, a multi-criteria decision-making model, to determine project management techniques
- Tez No: 762731
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma; uluslararası ticarette, proje yönetimi alanında, proje yönetim tekniklerinin seçilmesi sürecinde, potansiyel bir karar verme yöntemi olarak Analitik Hiyerarşi Sürecinin (AHP) uygulama aşamalarını sunmaktadır. Türkiye'nin önde gelen bir mühendislik ve teknoloji şirketinin, Proje Yönetim Organizasyonunda çalışan idari yöneticileri, teknik proje yöneticileri ve proje planlama sorumlularını içeren 7 çalışan ile, AHP yöntemiyle oluşturulan formlar vasıtasıyla derin mülakat tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Tutarlılık analizleri sonrasında nihai proje yönetim tekniği analizi yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, karar vericilerin proje yönetiminde uygulayacakları proje yönetim tekniğine karar verirken; Sonuç Odaklılık, Teslimat Performans Yetkinliği ve Kurulum Maliyeti Verimliliği kriterleri, en önemli 3 proje başarı kriteri olarak değerlendirilmiştir. Bu proje başarı kriterleri ışığında; AHP Analizi, Proje Başarı Kriteri Analizi ve Proje Yönetim Teknikleri Analizleri nihai olarak değerlendirildiğinde, AGILE proje yönetim tekniğinin en çok tercih edildiği ortaya çıkmıştır. Gelecekteki çalışmalarda, proje yönetim organizasyonlarında; bu çalışmada ortaya konan proje yönetim teknikleri sıralaması ve her tekniğin belli bir proje başarı kriterine göre üstünlüğünden yola çıkarak ideal bir proje yönetim tekniği çerçevesinin oluşturulması ve bu çerçevenin proje performansına etkisi daha detaylı bir şekilde incelenebilir.
Özet (Çeviri)
This study; presents the application stages of the Analytical Hierarchy Process (AHP) as a potential decision-making method in the process of selecting project management techniques in the field of project management in international trade. Forms created by AHP method with the involvement of 7 employees, including administrative managers, technical project managers and project planning supervisors working in the Project Management Organization of A Leading engineering and technology company in Turkey, were collected by in-depth interview technique. After the consistency analysis, the final project management technique analysis was made. According to the findings obtained in the study, Result Orientation, Delivery Performance Competence and Installation Cost Efficiency criteria were evaluated as the 3 most important criteria when deciding on the project management technique; that, the decision makers will apply in project management. When AHP, Criteria Analysis and Project Management Techniques are evaluated in the light of these criteria, it is possible to mention that AGILE project management is the most preferred technique. In future studies, in project management organizations; establishing an ideal project management technique framework based on the sequence of project management techniques revealed in this study and the superiority of each technique according to a certain project success criterion, and the effect of this framework on project performance can be examined in more detail.