Rewriting the (post) human: From procreation to creation in Mary Shelley's Frankenstein, Alasdair Gray's poor things, and jeanette winterson's Frankissstein
İnsan (sonrasın)ın yeniden yazımı: Mary Shelley'nin Frankenstein, Alasdair Gray'in Poor Things ve Jeanette Winterson'ın Frankissstein romanlarında üremeden yaratıma geçiş
  1. Tez No: 762753
  2. Yazar: ÖYKÜM NİDA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mary Shelley Frankenstein'da (1818) üreme ve doğumu doğal alanlarından almış ve kadın bedeninden uzaklaştırmıştır. Bu şekilde, üreme bir bilim insanının gücüne bırakılmış ve bu roman insan kavramının transhüman ve posthüman (insan sonrası) tanımlarına geçmesinin öncüsü olmuştur. Shelley'nin on dokuzuncu yüzyılda başlattığı bu geçiş süreci Poor Things'de (1992) Frankenstein'ın posthüman bir yeniden yazımıyla Alasdair Gray tarafından tekrar şekillendirilmiştir. 2019 yılında Jeannete Winterson Frankissstein'la üreme kavramını yalnızca postmodern değil aynı zamanda insan sonrası bir yaklaşımla dönüştürmektedir. Bu tezde, insan üremesi hakkındaki görüşlerin değişimi, insan ve üreme kavramlarının anne bedeninden nasıl uzaklaştığı ve doğada gizemli ve anlaşılması güç olan doğum sürecinin insan tarafından yeniden yaratılması, transhümanist ve posthümanist yaklaşımlarla şekillenen bu eserler arasında karşılaştırmalı bir çalışma ile incelenmiştir. Diğer bir ifadeyle, bu tezin temel tartışma noktaları insan merkezli hümanizmden beri erkek insanın kadın bedenine müdahale etmesi, gebe bedeninin dışlanmasıyla kadın bedeninin yok sayılması, yaratımın öne sürülmesiyle üremenin ortadan kalması ve kadın bedeninin kötüye kullanılmasıdır. Bu çalışmanın sonucu, bilimsel ve ideolojik gelişmelerin insan algısında, üremesinde ve hatta insanın bir yaratık ve yaratıcı olarak tanımlanmasında değişiklikler olmasına sebep olduğudur. Başka bir deyişle, yaratılışı gerçekleştirmek için insanı üremeden uzaklaştırma gayesi, doğal hamilelik sürecini ortadan kaldıran bir durumdur. Bunun sonucunda, insan ve insanlık anlayışına kaçınılmaz olarak meydan okunacak ve büyük olasılıkla yeniden formüle edilecektir. Bu durum, kadının zaten problemli olan konumunu zora sokabileceği gibi insan yaşamının doğal başlangıcını da zorlaştırabilir. Bu nedenle posthümanizm ve transhümanizm dahilinde anne bedeninin yerini yeniden gözden geçirmek gerekebilir.
Özet (Çeviri)
In Frankenstein, (1818), Mary Shelley removes reproduction and birth from their natural arena and the female body by transferring it to the scientist. This novel was the origin of discussions of the notion of being human, and lead to the definition of transhumanism and posthumanism. This transition period, initiated by Shelley in the nineteenth century, was reshaped by Alasdair Gray in Poor Things (1992) with a postmodern rewriting of Frankenstein. In 2019, with Frankissstein, Jeanette Winterson further refines the concept of reproduction into an approach which is not only postmodern, but also posthuman. In this thesis, with a comparative study of these literary works shaped by transhuman and posthuman approaches, the change in the views considering human reproduction, how the concepts of human and reproduction come out of the maternal body, and the mysterious and incomprehensible birth process in nature being recreated by humans, have all been examined. In other words, the main discussion points of this thesis are the intervention of the male human on the female body since the advent of anthropocentric humanism; the neglect of the female body with the exclusion of the pregnant body; the replacement of reproduction by creation, and the abuse of the female body. The conclusion of the study is that advances in science and ideologies have changed how human beings are defined as creators and creatures as well as how they reproduce. To put it another way, the desire to replace human reproduction omits the process of pregnancy in order to achieve creation. As a result of this, the concept of the human and humanity may unavoidably be questioned and revisited. The circumstance could make the woman's precarious situation worse and interfere with the development of the human embryo. Therefore, re-evaluation of the role of the maternal body may be necessary for the context of posthumanism and transhumanism.