Diaspora policies in the baltic states
Baltık devletlerinde diaspora politikaları
- Tez No: 762774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Diaspora politikaları dünya çapında daha fazla önem kazanıyor ve Baltık Devletleri de buna bir istisna sayılmaz. Bu tez, diaspora politikalarının Baltık Devletlerinin siyasetinde neden önemli bir rol oynadığını ve diaspora politikalarının üç Baltık Devleti – Litvanya, Letonya ve Estonya arasında nasıl farklılık gösterdiğini araştırmaktadır. Bu üç devlet, yine benzer bir aralıkta olan nüfuslarına kıyasla dünya çapında önemli ölçüde büyük diasporalara sahip oldukları için iyi bir araştırma örneği sunmaktadır. Baltık Devletleri yakın coğrafi yakınlığı ve bazı tarihsel ortak noktaları da paylaşıyor, ancak yine de diaspora politikaları bir dereceye kadar farklılık gösteriyor. Örneğin, üç Baltık devletinin de yurtdışındaki diasporaları için farklı çifte vatandaşlık politikaları ve farklı oylama sistemleri vardır, vb. Mevcut diaspora katılım politikaları ortaya çıkan farklılıkları açıklayabilir mi? Baltık Devletlerinin ilgili demografik özellikleri, tarihleri ve ekonomileri diaspora politikalarını ne şekilde etkiler? Bu ülkeler görünüşte oldukça benzer kabul edilse de, demografileri, tarihleri ve ekonomileri analiz edildiğinde bazı farklılıklar da keşfedildi. Hem Letonya hem de Estonya oldukça büyük bir Slav azınlık nüfusuna sahipken, Litvanya'daki bu sayı çok daha düşük olmakla beraber bu durum da bazı farklı yaklaşımlara yol açıyor. Genel olarak, Baltık Devletlerinin diaspora politikaları, demografik ve tarihsel arka planlarından büyük ölçüde etkileniyor gibi görünüyor ve sonuç olarak bu ülkeler uzun mesafeli milliyetçiliği teşvik ediyor. Bu tez ayrıca, bazıları sürekli değişimlere açık olan çok sayıda faktörün her bir devletin diaspora politikalarını etkilediğini ve Baltık Devletlerinin de istisna olmadığını açıklamaktadır. Genel olarak, genel diaspora katılım düzeyleri farklılık gösterse bile tüm Baltık Devletlerinin diasporalarına öncelik verdiği not edilebilir.
Özet (Çeviri)
Diaspora policies are gaining increased importance worldwide, and the Baltic States are no exception. This thesis is researching why diaspora policies are playing an important role in the Baltic States' politics and how diaspora policies differ amongst three Baltic States – Lithuania, Latvia, and Estonia. These three states provide a good research sample because they have significantly large diasporas worldwide compared to their population, which is again in a similar range. The Baltic States share close geographical proximity and some historical commonalities as well, and yet their diaspora policies differ to some extent. All three Baltic states, for example, have different dual citizenship policies and different voting systems for their diasporas abroad, etc. Can existing diaspora engagement policies explain occurring differences? In what ways do respective demographics, histories and economies of the Baltic States affect their diaspora policies? Although these countries appeared to be quite similar on the surface, by analyzing their demographics, histories, and economies, some differences were discovered as well. Both Latvia and Estonia have quite a sizeable Slavic population, while the one in Lithuania is much lower, resulting in some different approaches. Overall, Baltic States' diaspora policies seem to be heavily influenced by their demographic and historical backgrounds, and as a result, these countries encourage long-distance nationalism. Diaspora institution theories were used as another method to research and understand occurring differences. This thesis also explains that a multitude of factors of which some are susceptible to constant changes, influence each state's diaspora policies and the Baltic States are no exception. Overall, it can be noted that all Baltic States prioritize their diasporas even if their general diaspora engagement levels differ.