Türkiye'nin Çad ile olan uluslararası ticaretini etkileyen çevresel faktörler ve ulus markası kavramı üzerine bir inceleme
Environmental factors affecting Turkey's international trade with Chad and a study on the concept of nation brand
- Tez No: 762775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı; Türkiye ve Fransa'nın Çad ile olan uluslararası ticaretini etkileyen çevresel faktörleri tespit ederek Türk ve Fransız ürünlerine ait ulus markası kavramının Çad Cumhuriyeti vatandaşlarının tüketim alışkanlıkları üzerindeki etkiden hareketle Çad'ın Türkiye ile olan uluslararası ticaretini geliştirmek amacıyla Türkiye için Fransa'ya karşı bir yol haritasının hazırlanmasına katkı sağlamaktır. Araştırma evrenini; Çad'da yaşayan Çad Cumhuriyeti vatandaşları oluştururken örneklemini; evren içerisinden basit tesadüfü yöntemle seçilen 200 kadın ve 200 erkek olmak üzere toplam 400 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada;“Kişisel Bilgi Formu”ile katılımcıların Türk Markalı ve Fransız Markalı ürünlere ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla;“Yabancı Markaların Menşei Ülkesi Ölçeği”ve“Marka İmajı ve Marka Değerlendirmesinin Aracılık Rolü Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Veri analizinde; demografik özellikler için betimleyici istatistiksel yöntemler, veri ölçüm araçlarından elde edilen puanların demografik değişkenlerle karşılaştırılmasında fark testleri kullanılmıştır. Çad'lı tüketicilerin Türk ve Fransız markaları için uyarlanmış ölçeklerden; Yabancı Markaların Menşei Ülkesi Ölçeği ile Marka İmajı ve Marka Değerlendirmesinin Aracılık Rolü Ölçeği'nin normal dağılım hipotezine uyup uymadığı çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılmak suretiyle tespit edilmiş ve parametrik test yöntemleri tercih edilmiştir. Ölçeklerin uygunluğu için iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Ölçeklerin geneline yönelik betimsel analiz sonuçları incelenmiştir. Normal dağılım varsayımını sağlayan değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında“bağımsız örneklem t testi”üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında“ANOVA”kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; By determining the environmental factors affecting the international trade of Turkey and France with Chad, and starting from the impact of the concept of nation brand on Turkish and French products on the consumption habits of the citizens of the Republic of Chad, a road map for Turkey against France in order to improve Chad's international trade with Turkey was developed. to contribute to its preparation. The research universe; When forming the citizens of the Republic of Chad living in Chad, the sample is; A total of 400 participants, 200 women and 200 men, were selected from the universe by simple random method. In the research; With the“Personal Information Form”, in order to determine the attitudes of the participants towards Turkish Branded and French Branded products;“Foreign Brands Country of Origin Scale”and“Brand Image and Brand Evaluation Mediation Role Scale”were used as data collection tools. All statistical analyzes were done with SPSS 25.0 program. In data analysis; Descriptive statistical methods for demographic characteristics and difference tests were used to compare the scores obtained from data measurement tools with demographic variables. Scales adapted for Turkish and French brands of Chadian consumers; Whether the Country of Origin of Foreign Brands Scale and the Scale of the Mediation Role of Brand Image and Brand Evaluation fit the normal distribution hypothesis was determined by looking at the skewness and kurtosis coefficients, and parametric test methods were preferred. Internal consistency analysis was performed for the suitability of the scales. Descriptive analysis results for the overall scales were examined.“Independent sample t-test”was used in the comparison of the variables providing the assumption of normal distribution between two groups, and“ANOVA”was used in the comparisons of three or more groups. The relationship between the scales was made with Pearson Correlation Analysis.