5607 sayılı kaçakçılıkla mücadele kanunu kapsamında ithalat kaçakçılığı suçları ve yaptırımları
Import smuggling crimes and sanctions under anti-smuggling law no 5607
  1. Tez No: 762786
  2. Yazar: ÖZNUR ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ARITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kaçakçılık suçunu oluşturan fiiller geçmişten günümüze artarak devam etmektedir ve bu suçu oluşturan eylemler devletlerin vergi gelirini azaltarak devletlere zarar vermektedir. Bu nedenle bütün devletler, insanları bu suçu işlemekten alıkoymak için çeşitli kanunlar çıkartmışlar ve kaçakçılık suçuna karşı önlemler almışlardır. Bu çalışmanın amacı kaçakçılık suçunu oluşturan eylemleri önlemek için düzenlenen kanunları ve yaptırımlarını incelemek ve bu inceleme sonunda bu kanunları yorumlamaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için öncelikle İsviçre, Amerika gibi ülkelerde insanları kaçakçılık suçunu oluşturan fiillerden alıkoymak için oluşturulan kanunlar incelenmiştir. Sonrasında, ülkemizde kaçakçılık suçunu önlemek için düzenlenen kanunlar incelenmiştir. Ticaret yaygınlaştıkça kaçakçılık suçunun artması ile birlikte ekonomik suça, ekonomik ceza prensibi üzerine kurulu 4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, insanları kaçakçılık suçundan caydırmada yetersiz kalmıştır. Bu nedenle, 4926 sayılı Kanunda yeni düzenlemeler yapılarak 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu yürürlüğe koyulmuştur. 1918 Sayılı Kanunun benimsediği prensip 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda esas alınarak, kaçakçılık suçları için hürriyeti bağlayıcı cezalar yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmada, 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve bu kanunun yaptırımları incelenecektir ve bu nedenle konuyu daha iyi açıklayabilmek adına gümrük mevzuatı da ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The acts that constitute the crime of smuggling continue to increase from the past to the present, and the actions that constitute this crime harm the states by reducing the tax income of the states. For this reason, all states have enacted various laws to prevent people from committing this crime and took measures against the crime of smuggling. The purpose of this study is to examine the laws and sanctions regulated to prevent the acts that constitute the crime of smuggling and to interpret these laws at the end of this examination. In order to achieve this goal, firstly, the laws that were created in countries such as Switzerland and America to prevent people from the acts that constitute the crime of smuggling were examined. Afterwards, the laws regulated to prevent the crime of smuggling in our country were examined. The Anti-Smuggling Law No. 4926, which is based on the economic penalty principle, has been insufficient to deter people from the crime of smuggling. For this reason, new regulations were made in Law No. 4926 and Anti-Smuggling Law No. 5607 was put into effect. Based on the principle adopted by the Law No. 1918 in the Anti-Smuggling Law No. 5607, liberty-binding penalties have come into force for smuggling crimes. In this study, the Anti-Smuggling Law No. 5607 and its sanctions will be examined and therefore the customs legislation will also be discussed in order to explain the issue better.