Bı̇r enflamatuar markır olarak sı̇statı̇n C düzeylerı̇nı̇n endometrı̇ozı̇sı̇ predı̇kte etmedekı̇ rolu
The role of cystatin C levels as an inflammatory marker in predictioning endometriosis
- Tez No: 762788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Endometriozis infertilite ve pelvik ağrı ile ilişkili, yaygın kronik enflamatuar bir hastalıktır. Şu anda güvenilir serum belirteci bulunmadığından tanı cerrahi sırasında endometriotik lezyonların görülmesine dayanmaktadır. Sistatin C, tüm çekirdekli hücreler tarafından üretilen bir sistein proteaz inhibitörüdür. Sistatin C düzeylerinin enflamasyonun iyi bir öngörücüsü olduğu düşünülmektedir. Bu bulgulardan yola çıkarak çalışmamızın amacı sistatin C nin endometriozisi predikte etmedeki rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızın türü vaka kontrol çalışmasıdır. Bu çalışmada vaka grubu hastanemizin jinekoloji ve infertilite birimlerine 2021-2022 yılları arasında başvuru yapmış 18-40 yaş arası endometriozis öntanısı düşünülmüş ve ameliyat olmuş ve patoloji sonuçları endometriozis ile uyumlu gelmiş olan hastaların serum sistacin c düzeyleri ile endometriozisi bulunmayan hastaların serum sistatin C düzeylerinin karşılaştırması yapılmıştır. Araştırmamıza 90 olgu dahil edilmiştir. (45 endometriozis hastası, 45 kontrol grubu). Kontrol grubu 18-40 yaş arası infertilitesi olmayan, ek hastalığı olmayan sağlıklı kadınlardan seçilmiştir. İki grubun da demografik-klinik özellikleri ve operasyon sonuçları ile beraber SPSS istatistik programı kullanılarak gerekli karşılaştırmalar yapılmış ve istatistiksel anlamlılıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Endometriosis is a common chronic inflammatory disease associated with infertility and pelvic pain. Diagnosis is based on the appearance of endometriotic lesions at the time of surgery, as there is currently no reliable serum marker. Cystatin C is a cysteine protease inhibitor produced by all nucleated cells. Cystatin c levels are thought to be a good predictor of inflammation. Based on these findings, the aim of our study is to determine the endometriosis of cystatin C to investigate its role in predicting. Materials (Patients) and Methods: The type of our research is case-control study. In this study, a comparison of serum cystatin c levels of patients aged 18-40 years, who applied to the gynecology and infertility units of our hospital between 2021-2022 and had surgery and whose pathology results were compatible with endometriosis, was compared with serum cystatin c levels of patients without endometriosis. 90 cases were included in our study. (45 endometriosis patients, 45 control group). . The control group was selected from healthy women between the ages of 18-40 without infertility and comorbidity. Demographic-clinical characteristics and operation results of both groups and the necessary comparisons were made using the SPSS statistical program and their statistical significance was evaluated. Results: When serum cystatin C levels were compared in patients with endometriosis (10. 93 ±5. 79 ng/ml) and control subjects (3. 84 ±2.