Ortaöğretim öğrencilerinin psikolojik belirtilere göre nomofobi düzeylerinin yordanması
Presumption of high school students' nomophobia levels according to psychological symptoms
- Tez No: 762843
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ortaöğretim Öğrencilerinin Psikolojik Belirtilere Göre Nomofobi Düzeylerinin Yordanması'na yönelik yapılan nicel araştırma ilişkisel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere demografik bilgi formu, Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Nomofobi Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini Sakarya ilinde öğrenim görmekte olan 394 kız 366 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Veri analizinde dağılımı saptamak için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, araştırmanın problem cümlesine cevap verecek olan Kısa Semptom Envanteri ve Nomofobiölçekleri ve alt faktörleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla öncelikle normallik testi yapılmış ve normal dağılmaması nedeni ile Spearman Sıra Farkları Korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada yer alan alt problemleri çözümleyebilmek içinnon-parametrik yöntemlerden olanMann- Whitney U Testi ile Kruskal-Wallis Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Quantitative research on the Prediction of Nomophobia Levels of Secondary School Students by Psychological Symptoms was carried out using the relational research method. Demographic information form, Brief Symptom Inventory (BSI) and Nomophobia Scale were applied to the students. The sample of the study consists of 394 female and 366 male students studying in Sakarya. In order to determine the distribution in the data analysis, first of all, the normality test was performed in order to determine the relationship between Multiple Linear Regression Analysis, the Brief Symptom Inventory, which will answer the problem statement of the research, and the Nomophobia scales and its sub-factors, and Spearman Rank Differences Correlation method was used because it was not normally distributed. In order to solve the sub-problems in the research, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis Test, which are non-parametric methods, were applied. As a result of the research, as a result of the analysis of the data obtained from the research carried out, the level of nomophobia of the students was moderate, the female students got a significantly higher score from the nomophobia scale than the male students, there was a significant difference in the sub-dimension of not being able to go online according to the type of school attended.