Mapping in urbanism: The role of maps and mapping in urban design thinking
Şehircilikte haritalama: Kentsel tasarım düşüncesinde harita ve haritalamanın rolü
  1. Tez No: 762893
  2. Yazar: AYBÜKE TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Haritalar yüzyıllar boyunca mekânın temel temsilcileri olmuşlardır ve kartografik üretimdeki geleneksel yaklaşımlar haritalama pratiklerini katı, konvansiyonel ve bilimsel bir çerçeve içerisinde sınırlandırmıştır. Bu çerçevede haritalar ve şehircilik arasındaki ilişki de haritaların coğrafyaların, bölgelerin, kentlerin ve yapılı çevrelerin gözle görünür unsurlarını okunur kılan temsili karakteri doğrultusunda sınırlı kalmıştır. Fakat, haritalara ve haritalamaya odaklanan post-yapısalcı, post-temsilci ve post-modernist teoriler ile birlikte, çeşitli harita tanımları ve haritalama teknikleri ortaya çıkmıştır. Bu teoriler doğrultusunda, pratiklerdeki haritalama da sanatsal ifadelere, sosyal kurgulara ve güç yapılarına ilişkilenen deneysel ve deneyimsel bir eylem haline gelmiştir. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan bu paradigma değişimleri de şehircilik, mimarlık ve peyzaj mimarlığındaki haritalama uygulamalarının kapsamını genişletmiştir. Bu çalışmada ise, haritaların ve haritalamanın bir alanın görünür özelliklerini okumaya ve anlamaya yarayan geleneksel araştırma ve analiz araçları olarak işlevselleştirilmesi ötesindeki araçsallaştırılmaları kentsel tasarım pratikleri bağlamında detaylandırılmıştır. Dolayısıyla çalışma bünyesinde haritalara ve haritalamaya yalnızca kent planlama ve kentsel tasarım süreçlerini başlatan formaliteler olarak değil; planlama ve tasarım süreçlerine ek olarak sonuç ürünlerini kışkırtan, test eden, açan ve geliştiren performanslar olarak yaklaşılmaktadır. Bu bağlamda, tez çalışması haritalama kuramının çarpıcı etkisini göz önünde bulundurarak kentsel tasarım süreçlerinde haritalardan ve haritalamadan faydalanan uygulamaları eleştirel bir bakış açısı ile incelemektedir. Temel olarak, çalışmanın bünyesinde seçilen şehircilik ve kentsel tasarım projelerinde haritaların ve haritalamanın araçsallaştırılmasına odaklanılarak, kentsel mekân üretimi pratiklerinde haritalama eylemlerinin tasarımı şekillendiren üretken ve provokatif özelliklerini keşfetmek hedeflemektedir. Çalışmanın sonucunda ise haritalamanın sonuç ürünü yönlendirmesi (haritalayarak tasarlama) ve tasarımın kendisinin bir haritalamaya dönüşmesi (tasarım olarak haritalama) kavramları açığa çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Maps have been primary representations of space for centuries and the traditional approaches in cartographic production have bounded mapping practices in a rigid, conventional, and scientific framework. Within that framework, the relationship between maps and urbanism was limited to the representative aspects of mapping to read the visible elements of geographies, regions, cities, and built environments. However, with the post-representative, post-structuralist and postmodern theories on maps and mapping, a diverse range of map definitions and mapping techniques have emerged. In practice, mapping became an experimental and experiential act that relates to artistic expressions, social constructions, and power structures. These paradigm shifts of the past few decades have been broadening the scope of mapping practices in urbanism, architecture, and landscape architecture. The study aims to elaborate on the instrumentalization of maps and mapping in urban design practices; beyond their conventional function as survey and analysis tools to understand the visible peculiarities of a site. Thus, the study approaches maps and mapping not only as the initial formalities that start urban planning and design processes mainly but as performances that provoke, test, unfold, and consequently develop planning and design outcomes. Considering the striking effect of the contemporary mapping theory, the study conducts a critical review of the urban design practices that involve maps and mappings throughout the urban design process. By focusing on the instrumentalization of mappings in the selected projects, the research aims to discover the productive and provocative merits of maps and mapping acts that shape the design and production of urban space. Thus, the research reveals how mapping practices structures end results (design by mapping) and how the end results become mappings by themselves (design as mapping).