Öğretim görevlilerinin mizah kullanım tarzları ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between instructors' humour styles and class management skills
  1. Tez No: 762892
  2. Yazar: MERVE ÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY NURİ TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de bir üniversitede öğrencilerin algısına göre derslerine giren öğretim görevlilerinin mizah kullanım tarzları ve sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk hazırlık sınıfı öğrencileri üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırmaya toplamda 413 gönüllü üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmada öğretim görevlilerinin kullandığı mizah tarzlarını belirlemek adına Öğretmen Mizah Ölçeği ve öğretim görevlilerinin sınıf yönetimi becerilerini ölçmek için Sınıf Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler betimsel istatistikler, iki yönlü çoklu varyans analizi ve regresyon analizleri yapılarak çözümlenmiştir. Çalışma sonucunda, öğrenci algısına göre öğretim görevlilerinin mizah kullanım tarzları ile sınıf yönetimi becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the humor usage styles and classroom management skills of the instructors who attend students' classes in a university located in Turkey, according to the perception of those students. The relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in this research. The research was carried out on Turkish preparatory class students who learn English as a foreign language in the second semester of the 2021-2022 academic year. A total of 413 volunteer university students participated in the study. The Teacher Humor Scale was used to determine the humor styles used by the instructors. The Classroom Management Scale was used to measure the classroom management skills of the instructors. The data were analyzed by using descriptive statistics, two-way analysis of multiple variance and regression analysis. As a result of the study, it was found that there is a significant relationship between the humor using styles of the instructors and their classroom management skills according to the students' perception.